Protože jsem na Gran Canaria již po třetí, dohromady jsem zde strávila něco přes 4 měsíce a hostila jsme zde i spoustu mých přátel, rozhodla jsem se pro blog sepsat i trochu užitečnější článek s tipy, co vidět na Gran Canaria. Gran Canaria je jedním z Kanárských ostrovů, kde je celý rok velmi příznivé počasí (za mě doporučuji pro návštěvu spíše zimní měsíce). Není divu, že je oblíbeným ostrovem jak pro letní dovolenou, tak pro pracující digitální nomády. Ať už však na Kanáry cestujete za jakýmkoliv účelem, pokud se chystáte na výlety po ostrově, třeba vám mé tipy přijdou vhod.

1. Duny Maspalomas

Duny v Maspalomas (na jihu ostrova) rozhodně stojí za výlet. Já už místo navšítvila 4x, s každou další návštěvou mých přátel, protože je to zkrátka takové must-visit ostrova. Jedná se o rozhlehlé písečné duny u pláže (taková malá poušť). Pokud jste např. nikdy na poušti nebyli, jsou duny skvělým zážitkem. Po dunách lze dojít až k pláži a pokud jdete dostatečně daleko od města a hotelů, dostane se vám poměrně soukromé pláže bez lidí. Moře na jihu je navíc teplejší než na severu (což oceníte, pokud jste ubytovaní v Las Palmas).

Pro výpravu na duny doporučuji vyhnout se pravému poledne a směřovat to spíše na odpolední nebo dopolední hodiny. Písek totiž dokáže být přes den velmi rozpálený a i když se to nezdá, přes duny je to k pláži docela štreka. Vydáte-li se po pláži směrem na západ, dostanete se na hezkou, ale poměrně turistickou promenádu lemovanou hotely a restauracemi. Ne že bych místo vyloženě doporučovala, ale dá se zde po cestě přes duny najíst.

2. Akvárium Poema del Mar

Akvárium v Las Palmas Poema del Mar jsem také navštívila několikrát a musím říct, že za návštěvu určitě stojí. Ačkoliv je to zábava cílená spíše na rodinky s dětmi (pokud máte děti je to opět must-visit), nadchlo to i nás bezdětné. Akvárium je velké, promyšlené a místy i vzdělávací. Uvidítě žraloky, rejnoky, mořské koníky, ale i medůzy.

Návštěva akvária je tak na 2 hodinky. Nemusíte si však nutně balit svačinu. Cestou akváriem vás čeká jeden svačinový bar a jeden velký bufet (kde si můžete dát např. kafe nebo pizzu), který je v podstatě schovaný uvnitř akvária. Teoreticky během vaší svačinky zabaví vaše děti – mohou pozorovat kolem plující žraloky a rejnoky.

3. Městečko Teror

Z městečka Teror pochází dvě věci, které potkáte napříč celým ostrovem Gran Canaria – a to je Aqua de Teror (balená voda z Teroru) a chorizo de Teror (měkká klobása, typická kanárská pochoutka). Městečko je navíc krásné a malebné a oproti zbytku ostrova poměrně zelené.

Pokud se do Teroru chcete vydat za ochutnávkou chorizo de Teror, doporučuji vydat se do města v neděli, kdy se v Teroru konají lokální trhy. Na trzích ochutnáte nejen tuto klobásu, ale i spoustu jiných lokláních dobrot, nakoupíte suvenýry, šperky nebo oblečení. Během trhů se do Teroru sjíždí mnoho lidí a pokud upřednostňujete spíše klid a jedete do Teroru obdivovat jen jeho krásy, vyhněte se neděli. Chorizo sice neochutnáte, ale to je koneckonců k dostání i v jiných částech ostrova.

Pokud byste hledali, kde se v Teroru dobře a relativně ekonomicky najíst, osobně doporučuji restauraci Cómo como 15.

4. Technické muzeum

Technické muzeum je dalším z tipů, který je primárně pro rodinky s dětmi, ale zabavil spolehlivě i nás. Nachází se přímo v parku Santa Catalina, takže pkud jste ubytování v Las Palmas, pak je to aktivita na pár hodin, kterou zvládnete i za dopoledne. V muzeu toho najdete plno, od histroických hraček, po model letadla. Osobně mě nejvíce nadchla simulace jízdy terénním autem a blbinky ve virtuální realitě.

5. Přístav Mogán

Na výlet si můžete zajet také do přístavu Mogán (Puerto de Mogán), který se nachází na jihu Gran Canaria. Přezdívá se mu kanárské Benátky, ale tuto přezdívku musíte brát s rezervou. Přesto jsou uličky v Mogánu nádherné a velmi fotogenické. Ochladit se můžete i v moři na místní pláži, je však menší a velmi turistická. My jsme dali přednost zkoumání zapadlých kaváren a restaurací v malebných uličkách.

6. GoXo Foodtruck

Pro gastro-turisty tu mám jeden speciální tip a tím je stánek michelinského kuchaře Davida Muñoz – GoXo. Jedná se food truck s originálním rychlým občerstvěním, ačkoliv se doslovně o rychlé občerstvení rozhodně nejedná – na jídlo si ve frontě můžete počkat až 2 hodiny. Proto doporučuji vydat se ke stánku v době mimo dobu španělského oběda či večeře (záměrně píši „španělského“, protože španělé jsou zvyklí jíst v jiné časy, něž my Češi). Já měla tu čest ochutnat asijský fusion burgeru – v burgeru byly schované klasické asijské nudle.

7. Puerto Rico a Angry Birds Activity Park

Za výlet stojí i oblast Puerto Rico. Jedná se sice opět o poměrně turistiskou oblast obklopenou hotely, za návštěvu však stojí obzvlášť pokud cestujete s dětmi. V Puerto Ricu se totiž nachází Angry Birds Acitvity Park, který je doslova rájem pro ty nejmenší. Já osobně bych sama samozřejmě do dětského parku nezavítala, ale když mi přijela kamarádka se svým malým synem, byla to jasná volba – a musím říct, byla jsem překvapená, jak jsme si park užili i my dospělí. V parku jsou trampolíny, lezecké stejny, prolízačky na tisíc způsobů, minigolf nebo dětské motokáry. Nejvíce mě však potěšilo oznámení u vstupu, že všechny atrakce jsou stavěné jak pro děti, tak pro dospělé a pravděpodobně jsme s kamarádkou vyzkoušeli víc atrakcí než její syn.

Byla by škoda jet do Puerto Rica a nesmočit se v moři. V této oblasti doporučuji zajet na pláž Amadores, která je perfektní právě pro děti – menší vlny, pozvolný vstup do moře, čistá voda.

8. Charco Azul

Pokud vás zajímá spíš příroda a turisty neobjevená místa, Charco Azul je jedním z nich. Jsou to vodopády ukryté kanárských sopečných horách. Jen pozor – přes letní měsíce zde vysychá voda a přesně to je čas, kdy jsme se k vodopádu vydali my. Náš výlet se nesl v heslu cesta je cíl, protože ačkoliv jsme neviděli krásný azurový vodopád, mohli jsme se kochat skalnatou přírodou po cestě a musím říct, že prochátka stála za to. Pokud vodopád navštívíte a fakt jej uvidíte, dejte vědět do komentářu – jestli samotný vodopád stojí doopravdy za to.

9. Arucas – Degustace rumu

Určitě si nenechte ujít ani degustaci rumu Arehucas v městečku Arucas. Za vstupné v hodnotě pár eur dostanete prohlídku likérky s výkladem a závěrečnou degustací rumu. Ačkoliv sama nejsem „rumová“, prohlídka a degustace mě bavila. Dříve byla v ceně vstupenky neomezená degustace – mohli jste ochutnat fakt všchny typy rumu, které Arehucas vyrábí. To se jim však pravděpodobně nevyplatilo (nedivím se) a tak nyní máte v ceně vstupenky možnost ochutnat rumy čtyři. Můžete si také připlatit za ochutnávku nejstaršího Arehucaského rumu.

10. Vegueta

Vegueta je historické centrum Las Palmas. Pokud jste ubytovaní u pláže Las Canteras, do Veguety dojedete pohodlně MHD. Dominantou Veguety je rozhodně katedrála Santa Ana obklopená symbolickými sochami psů (věděli jste, že Kanáry nejsou pojmenovány dle kanárků, ale z latisnkého slova Canis = pes?). Určitě stojí za návštěvu i místní restaurace a jejich tapas. Mě bohužel na obhlídky památek a muzeí moc neužije a tak pokud vás o Veguetě zajímá více, doporučuji pohledat. Já zde skočila spíš u těch tapas.

11. Pláž Las Canteras

Pokud jste ubytovaní v Las Palmas, k pláži Las Canteras nemusíte nikam jezdit. Pláž budete mít v podstatě za domem (pokud tedy budete bydlet v severním cípu, což rozhodně doporučuji, protože kdo by nechtěl bydlet u pláže). Jedná se dokonce o oceňovanou pláž a najdete ji v mnoha žebříčcích nejlepších pláží na světě. Je totiž rozlehlá, písčitá, s pohodlným vstupem do moře a podél se táhne pěší promenáda lemovaná restauracemi a kavárnami. Život podél pláže je pomalý, pohodový a já bych dodala praktický, protože vše potřebné máte v pěší vzdálenosti.

Pokud jste ubytovaní na jihu, stojí pláž za návštěvu? Podle mě určitě. Minimálně určitě stojí za návštěvu Las Palmas jako takové a tato pláž je jeho dominantou. Jen dávejte pozor na své věci. Mluvím z osobní zkušenosti (mé kamarádky), kdy nás jen během chvilky nepozornosti okradli. Určitě doporučuji na pláž chodit bez cenných věcí a ideálně ve všední dny, kdy pláže nejsou plné. Kamarádka má k události natočené celé video, které můžete zkouknout – Jak mě okradli na pláži v Las Palmas.

I tak pláž doporučuji, chodím na ni ráda, jen nechávám všechny důležité věci doma.

Závěr a inspirace na konec

Doufám, že vám mé tipy přijdou vhod a inspirují vás v tom, co vidět na Gran Canaria. Nakonec přikládám i nějakou vizuální inspiraci k návštěvě Gran Canaria a Las Palmas v podobě některých mých IG příspěvků. Ne všechna místa, která jsem sdílela na IG, jsou uvedena v článku, proto pokud vás nějaké zaujme, u každé najdete označení lokace a můžete si místo dohledat.