Naučit se druhý jazyk v době, kdy už jste školu pověsili na hřebík, není žádná sranda. Obzvlášť když už vám není „náct“ a svůj poslední nový jazyk (ve většině případech angličtinu) jste si osvojili již na základní škole. Tak jak se naučit španělsky, když to potřebuji teď a co nejdřív? Před svou plánovanou půlroční cestou do Jižní Ameriky ve mně hrklo – místní většinou neumí anglicky a nechci být ten „gringo“ co není schopný přizpůsobit se tamnímu životu. Chci lidem rozumět! Jazykovou školu nebo soukromého učitele jsem si v Česku platit nechtěla a tak mě jako první napadla asi nejznámější aplikace jakéhokoliv jazyka pro samouky – Duolingo. Je to skvělá aplikace na procvičování slovíček a frází (jistě ji znáte). Pokud však stojíte o více, než jen nabiflování frází „Kůň pije mléko“ a podobných, tato aplikace není to pravé. Dobrá španělština pro začátečníky by měla splňovat něco víc!

Pozn. ano, aplikace Duolingo je opravdu plna zvláštních frází, u kterých horko těžko přemýšlím, v jakých situacich na cestách by mi přišly vhod.

Online Španělština pro začátečníky: Můj favorit

Ve zkratce, komu se nechce číst celý článek: Můj favorit, který mě naučil bravůrně konverzovat, ještě předtím, než jsem vstoupila na půdu latinské ameriky, byla aplikace Online Jazyky.

Jedná se o aplikaci (mobilní a desktopovou), která vás postupně provází jak gramatikou, slovíčky tak i konverzačními úkoly. Cvičení jsou zábavná a opakuje se větší množství různých druhů procvičování a testů, takže vás učení jen tak neomrzí.

  • Interaktivní a zábavná cvičení (neopakuje se pořád to stejné dokola)
  • Možnost vyzkoušet trial zdarma
  • Ucelené a systematické vzdělávání
  • Zábavná průvodní videa
  • Cena odpovídá kvalitě
  • Nejlepší španělština pro začátečníky
  • Mobilní aplikace kompatibilní s desktopovou
  • Hůř se hledá motivace, pokud člověk nemá fyzického učitele za zadkem

Více o aplikaci OnlineJazyky i dalších metodách, které jsem vyzkoušela, se dočtete dále v článku.

Jak se naučit Španělsky?

1. VLASTNÍ MOTIVACE: JEDINÝ KLÍČ K ÚSPĚCHU

Upřímně řečeno, žádná aplikace vás nedonutí chtít studovat jazyk. Vlastní motivace je ten nejdůležitější první krok. Zpravdila jsou nejlepšími motivátory vyhlídky na využití jazyku v praxi. U mě to byla plánovaná cesta do Latinské Ameriky. Pro jiné to může být podmíněné povýšení v zaměstnání, seznámení se se španělsky mluvícím protějškem nebo třeba zajímavá stáž ve Španělsku.

Prostý cíl „jen tak se naučit druhý jazyk“ jako hobby u mě nikdy nefungoval, ale to u vás může být samozřejmě jiné – každý má své vlastní poháněče.

2. DEDIKOVANÝ SEŠIT: MÍSTO, KDE BUDETE MÍT SVÉ POZNATKY POHROMADĚ

Z vlastní motivace vyplývá i přístup. Můj myšlenkový pochod tedy nebyl jen „Chci se naučit jazyk? -> Stáhnu si aplikaci a ta mě to naučí.“ Myšelnka, že bych ovládala nový jazyk už při příletu do Kolumbie, mě absolutně nadchla a pohltila. Pořídila jsem si tedy speciální sešit, kdy jsem si systematicky „ukládala“ všechny nové poznatky, vysvětlené laicky a mými slovy. Sešit pak fungoval jako skvělá pomůcka, když jsem se potřebovala vrátit k nějaké gramatice – vše zde bylo vysvětleno přesně tak, jak to vyhovuje mně. Španělština pro začátečníky 101 ode mě pro mě!

Někomu by mohla vyhovovat spíše elektronická forma zápisu. Dokážu si představit plno zajímavých způsobů střádání informací, jak za pomocí papíru tak různých aplikací. Mně však zapisování na papír skvěle slouží i jako učící se technika. Můžu si zde barevně oddělovat, podtrhávat, udělat si vlastní systém. Fráze, které si zapíši, si pak jednoduše zapamatuji.

ZAPISUJTE SI POZNÁMKY TAK, ABY VÁM TO DĚLALO RADOST

Z jedné strany sešitu jsem si zapisovala gramatické poučky, druhá strana sloužila pro zápis užitečných frází. Vždy jsem kombinovala nově naučená slovíčka do vět, které by mi reálně mohly přijít vhod. Když jsem si tedy chtěla zapsat slovíčko novio (= přítel), zapsala jsem si ho ve větě Esto es mi novio y esto es solo mi amigo. (= tohle je můj přítel a tohle je jenom můj kamarád). Cestovala jsem totiž s mým přítelem a mým nejlepším kamarádem a byla to tedy věta, kterou bych reálně mohla využít (můj kamarád často trpěl, když si to slečny, které jsme na cestách potkávaly, zaměňovaly).

Zapisujte si vaše poznámky tak, jak to vyhovuje vám a dělalo vám to radost!

3. DUOLINGO: KOČKA JE V LEDNIČCE

Prvním a jediným krokem pro jedince, co se spontánně rozhodnou studovat jazyk, je aplikace Duolingo. Duolingo je mobilní aplikace pro výuku jazyků. Je zdarma, během chvilky ji máte v telefonu a už první den vás pochválí, jak báječně vám to jde. Směle si však dovolím trvdit, že Duolingo samo o sobě, vás nový jazyk nenaučí. Navíc, jak jsem již zmínila v úvodu, je plná velmi úsměvných avšak poměrně nevyužitelných frází. To však neznamená, že je úplně k ničemu!

Duolingo je skvělé např. v situaci, že si chcete rozšířit slovní zásobu jazyka, který již ovládáte a nebo ho využíváte jako doplňkovou účící metodu, jako tomu bylo v mém případě.

MÍSTO INSTAGRAMU OTEVŘI RADŠI DUOLINGO

Jako u většiny lidí, stažení Duolinga u mě bylo prvním krokem na cestě k získání konverzačních dovedností. Ze začátku jsem se naučila pár základních slovíček a frází. Díky neustálému opakování se mi vskutku vryly pod kůži. Po nějaké době však zjistíte, že vám unikají souvislosti a rádi byste nějaké ucelené vysvětlení – gramatická pravidla, podle kterých můžete skládat vlastní věty. V rámci pár lekcí se vám může vystřídat pár vět v první a druhé osobě a vy si pak říkáte jak to funguje pro osobu třetí? Následně si myslíte, že už jste dané pravidlo z příkladů odpozorovali, ale ve větě kterou vám Duolingo následně podá, existuje výjimka, kterou vám ovšem nevysvětlí. Já např. z aplikace vůbec nepochopila, že ve Španělštině existuje vykání. To mi bylo vysvětleno až v rámci kurzu na OnlineJazyky.cz. Neřekla bych tedy, že Duolingo je perfektní Španělština pro začátečníky sama o sobě.

V další fázi učení jsem Duolingo využívala spíše jako procvičovací formu zábavy. Seděla jsem na záchodě, v tramvaji nebo jsem čekala na kámošku? Místo Instragramu jsem si otevřela DuoLingo a klikala věty, kterým jsem už díky jiným zrojům rozuměla.

4. ONLINEJAZYKY.CZ: NEJLEPŠÍ ŠPANĚLŠTINA PRO ZAČÁTEČNÍKY!

Po řádné dávce proklikávání DuoLinga jsem usoudila, že tudy cesta nevede. Vždy když jsem nechápala nějaký jev, snažila jsem se vygooglit vysvětlení, ale k mému překvapení – dobré materiály ke španělské gramatice nejsou na internetu k sehnání! Nejsem člověk, co by si často platil za software, většinou si vystačím s free verzí čehokoliv. Můj kamarád mi však tou dobou doporučil online kurz Španělštiny pro začátečníky na OnlineJazyky.cz. Má touha pochopit některé gramatické jevy, které mi na DuoLingu unikaly, byla tak velká, že jsem do toho prostě šla! A nelituji!

BYLA JSEM SCHOPNÁ STRÁVIT NA ONLINEJAZYKY.CZ NĚKOLIK HODIN DENNĚ

Po pár prvních lekcích jsem pochopila všechno, co mi předtím nedávalo smysl a během pár dní, jsem byla schopna psát poměrně zajímavá souvětí. Podotýkám, že mě studium jazyka bavilo a byla jsem schopná strávit na OnlineJazyky.cz několik hodin denně. V pracovní dny jsem si vyhradila půl hodinku po obědě, kdy jsem se proklikávala online kurzem, po práci jsem pokračovala podle nálady, o víkendu jsem byla schopna strávit nad Španělštinou 3-4 hodiny. Progres byl vskutku viditelný!

Kurzy jsou opravdu kvalitně zpracované a mají obrovský potenciál vás posunout z nuly na sto! Prošla jsem celým kurzem online Španělštiny A1. Lekce hezky navazují, jsou doplněné o zábavná videa. Jedinou výtku bych měla k úplně úvodním lekcím, kde se učila výslovnost – kterou bych raději zařadila až poté, co získám nějaké základy v gramatice. To je však záležitost čistě subjektivní. Nezávislou a objektivní recenzi produktu si můžete přečíst třeba na webu 5nej.cz nebo v článku Online Jazyky – RECENZE na webu bagbag.cz

NOVÁ VERZE

Update (červenec 2020): Online Jazyky teď mají úplně nový kabátek, moderní design a dokonce mobilní aplikaci (která pohodlně nahradí Duo lingo). V době kdy jsem se učila španělštinu byla dostupná pouze starší verze v desktopovém zobrazení. Aktuálně se však na onlinejazyky.cz vzdělávám v němčině a využívám nové verze + aplikaci a jsem nadšená! Přidávám screenshoty z aplikace.

JE LIBO NEJDŘÍV VYZKOUŠET ZDARMA?

Výhodné je určitě i to, že si španělštinu (nebo jakýkoliv jiný jazyk z nabídky) na OnlineJazyky můžete vyzkoušet zdarma. Zdarma je možné přihlásit se do trial verze a zjistit, jestli vám tento styl výuky sedí a nebo vůbec. Já jsem si však koupila rovnou celý kurz, takže nemohu úplně posoudit, jak moc by mě trial přivedl ke koupi. Už jsem totiž byla hodně nalákána od zmíněného kamaráda.

Vyzkoušejte a posuďte sami! Dejte mi vědět dole do komentářů, jak se vám nové rozhraní a styl výuky líbí!

MĚSÍČNÍ PŘEDPLATNÉ

Zajímavou možností může být jazyková aplikace EasyLingo, kde získáte přístup rovnou k více než 50 jazykovým kurzům od Online jazyků. EasyLingo nabízí výhodné měsíční předplatné, které si můžete zaplatit třeba jenom na pár měsíců před svou cestou. Ve výsledku tak tedy ušetříte a během studia španělštiny můžete trénovat i třeba angličtinu.

5. OBLÍBENÝ SERIÁL VE ŠPANĚLŠTINĚ

Máte svůj oblíbený seriál, který znáte v podstatě nazpaměť? V tom případě máte k dispozici další skvělý (a velmi účinný) zdroj učení. Za mě jsou to jednoznačně Friends, How I Met Your Mother nebo The Office. Seriály ideální k procivčování běžných a slangových frází, které využijete mezi přáteli, v baru, v práci či při seznamování. Zjistíte jaká slova Španělé používají když nadávají, když se jim něco líbí, jak souhlasí, jak se vítají a jak si stěžují na přesčasy.

ŠPANĚLSKÝ DABING + ŠPANĚLSKÉ TITULKY

Od srdce doporučuji, využít španělského dabingu kombinovaného se španělskými titulkami. Je sice možné, že ze začátku neporozumíte ničemu, ale proto jste si přece vybírali seriál (nebo třeba film!), který znáte velmi dobře. Je to zaručený způsob, jak se naučit španělsky porozumět v normálním životě. Mimo to, je vědecky potvrzené, že nejvíc se naučíte kombinováním dabingu a titulků. Pokud zvolíte jen španělský dabing s českými titulkami, garantuji vám, že se naučíte úplný prd.

TIP: Skvělý španělský seriál dostupný na Netflixu je La casa de papel (Money Heist).

A co dělat když na Netflixu není dostupný dabing? Existuje na to malý fígl. Netflix vám totiž defaultně neukazuje nabídku všech dostupných dabingů. To co vám ukáže, záleží na vaší lokaci. Buďto si tedy můžete pomoci VPN změnit lokaci virtuálně – ideálně ji nastavte třeba na Španělsko a nebo si jednoduše změňte jazyk v nastavení Netflixu. Změní se tak sice jazyk celé aplikace (což je také skvělý způsob jak se naučit španělsky), ale zároveň budete mít v nabídce dabingů zahrnutou španělštinu.

Pokud není váš oblíbený seriál na nějaké ze streamovacích služeb, případně k němu není dostupný španělský dabing, může být hledání poněkud náročnější. Pokud vám jde ale pouze o studium jazyka, doporučuji zkouknout YouTube kanál s názvem LEARN SPANISH FAST with TV SERIES. Najdete tam scény ze seriálů jako jsou PřáteléBig Bang Theory nebo Dva a půl chlapa. Scéna je vám přehrána nejprve v angličtině, poté ve španělštině s titulkami a nakonec španělsky bez titulků. Nelze zde tedy sledovat seriály díl po dílu, ale na výuku španělštiny funguje perfektně!

6. APLIKACE ANKI: TRÉNINK DĚLÁ MISTRY

Během pár týdnů jsem se dostala do situace, kdy mi DuoLingo na běžné procvičování přestalo stačit. Nesmyslné fráze o zvířátkách a barvičkách mi přišly čím dál tím zbytečnější, naopak jsem měla plno svých frází, ze seriálů a OnlineJazyků, které jsem si potřebovala natlačit do hlavy. K tomu jsem využila aplikaci Anki!

Do aplikace si nahážete své fráze (nemusíte to dělat po jednom slovíčku, do mobilní aplikace se dají nahrát hromadně a přes notebook) a ty se vám pak předhazují ve frekvencích, podle jakých dané slovíčko/frázi umíte. Tedy pokud aplikace několikrát uvidí, že nejste schopni si dané slovíčko zapamatovat, bude vám jej předhazovat častěji. Od chvíle, co jsem aplikaci objevila, jsem místo DuoLinga, na záchodě, v tramvaji nebo při čekání, využívala Anki.

Update (březen 2023): Teď mi však přijde Anki docela zybtečná, protože podobný trénink slovíček a frází v sobě obsahuje již aplikace Online jazyky. Anki přijde vhod pokud máte set vlastních slovíček a frází, který chcete trénovat.

7. UČITEL ŠPANĚLŠTINY: STOJÍ PENÍZE ALE DĚLÁ DIVY

Tímto odstavcem Španělština pro samouky končí. Po 2 měsících mého samostatného studia nad OnlineJazyky.cz, seriály a Anki jsem odletěla do Kolumbie. V Kolumbii lidé zpravdila anglicky moc neumí. A já i tak byla schopná vysvětlit v kavárně, že chci kávu bez cukru ale s kokosovým mlékem, byla jsem schopná se domluvit s taxikářem a dokonce s ním konverzovat o počasí a o životě v Medellinu. Byla jsem nepostradatelným členem naší party!

Společně jsme se však domlouvali, že chceme v Kolumbii určitě docházet na lekce Španělštiny, už jen kvůli tomu zážitku. Já si chtěla zdokonalit své nově nabyté dovednosti a kluci se chtěli také umět domluvit s taxikářem. Vzala si nás do parády lektorka Carla. Přikládám vám sem odkaz na její web, v případě, že máte zájem o kvalitního učitele přes Skype (a nebo pokud máte v plánu žít v Medellínu).

Carla byla skvělá, sympatická, energická a nutila nás využívat Španělštinu v praxi. Mého kamaráda takhle vzala do ulic a nutila ho španělsky oslovovat holky na ulici. Od druhé nebo třetí lekce už s námi odmítala mluvit anglicky, což je perfektní způsob, jak se naučit španělsky obkecat a vysvětlit opravdu i to, co si myslíme, že neumíme.

8. KOMUNIKACE S RODILÝMI MLUVČÍMI

Asi úplně to nejlepší, co můžete pro svou Španělštinu udělat a jak se naučit Španělsky na konverzační úrovni, je mluvit s rodilými mluvčími a využívat jazyk v praxi. Hlavně poté, co zíkáte v konverzaci dostatečné sebevědomí a rozhodnete se přerušit vzdělávací online kurzy či lekce s učiteli. Pokud jazyk nevyužíváte v praxi, snado jej zapomenete. Pokud jste v prostředí, kde musíte mluvit Španělsky, váš progres v učení se ohromně urychlí.

V Kolumbii jsem se ihned přihlásila do tanečního/akrobatického studia (akrobatickým sportům se běžně věnuji v Česku). Díky tamnímu studiu jsem však nabyla mnohem více jazkyových než akrobatických dovedností. Lekce byly čistě ve Španělštině, zpravidla popisovali pohyb, který nám byl ihned demonstrován – proto jsem si snadno mohla odvodit, co která slovíčka znamenají. Do studia jsem jezdila 40 minut taxíkem tam a 40 minut zpátky. Cestou jsem tedy měla šanci konverzovat s taxikáři (a pokud nebyli příliš komunikativní, klikala jsem si slovčíka v Anki). Účastnila jsem se různých Couchsurfing eventů, kde většina účastníků neuměla anglicky. Všechno najednou zapadalo a šlo to rychle.

9. BALANC A NENÁSILNÝ REŽIM: NEDĚLEJ TO, KDYŽ TĚ TO NEBAVÍ!

Musí tě to bavit! Nastav si režim podle sebe. Pamatuj, že i 10 minut denně tě posune dopředu. Lepší, než se donutit 2 hodiny sedět nad knížkama, a tolik si to otrávit, že se na to vykašleš. Mě studium Španělštiny bavilo a docela mě motivovala představa, že budu nejlepší a jedinej člověk z party, co bude schopný mluvit Španělsky hned od začátku. Trávila jsem nad novým jazykem několik hodin denně, ale to nemusí být tvůj případ! Pokud se nachytáš, že tě procházení online kurzem už nebaví, přestaň a vrať se k němu třeba další den.

V konečně fázi se mé studium skládalo z:

  • denně 1/2 hodina studia OnlineJazyky.cz – online kurz Španělštiny pro začátečníky
  • 2x týdně 2 hodiny s učitelkou Carlou
  • procivčování slovíček v aplikaci Anki denně v taxíku
  • sledování seriálů ve španělštině ve volném čase
  • příložitosné využívání aplikace DuoLingo

ZÁVĚR: ONLINE KURZY A LEKCE S UČITELKOU BYLY NEJVĚTŠÍM PŘÍNOSEM

Kdybych měla zhodnotit, co mi bylo největším přínosem, určitě by to byly online kurzy Španělštiny na OnlineJazyky.cz a pak samozřejmě soukromé lekce s lektokou. Tyto dva body byly v mém procesu učení stěžejní. Kombinací těchto dvou bodů jsem dosáhla viditelných výsledků opravdu rychle, ale i když si zvolíte jakýkoliv z nich zvlášť, posune vás to zaručeně.

Seriály a biflovací aplikace byly skvělým doplňkem, ale samy o sobě vás jazyk asi nenaučí.

Svou samostatnou vlastní kategorii pak zastává využití jazyku v praxi. Je velmi důležité, ale podle mě je více přínosné až ve fázi, kdy nějaké základy jazyka ovládáte.

Ptáte-li se jak se naučit Španělsky online (a nebo na živo), doufám, že vám byl článek alespoń z části přínosem. Jedná se o mou vlastní subjektivní zkušenost a věřím, že jiným lidem mohou vyhovovat jiné věci. Někoho více posune online kurz a někdo se nehne z místa bez reálného lektora. Tak či tak doporučuji vyzkoušet alesoň jedno z nich a pokud vám způsob výuky nebude vyhovovat, vždy jej můžete změnit.

Často kladené dotazy ohledně učení Španělštiny

Jak je těžká Španělština?

Španělština se řadí k těm lehčím jazykům na naučení. Pro české mluvčí může být velmi příjemná španělská výslovnost, která je velmi podobná té české – zpravidla španělské slovo přečteme tak, jak je napsané a bude to správně. Zato anglicky mluvící lidé, mají ze začátku s výslovností španělštiny problémy. Celkově je však existencí rodů podstatných jmen a časováním sloves složitější než angličtina. Určitě je však složitostí gramatiky jednodušší než např. francouzština, čínština, finština nebo řečtina.

Proč se naučit Španělsky?

Pokud jde o využitelnost jazyka ve světě, španělština se řadí k těm nejžádanějším. Španělsky se domluvíte ve 21 zemích světa, z kterých většina leží v latinské americe. Španělština je proto extrémně důležitým jazykem, pokud plánujete cestovat právě tam – v mnoha zemích Jižní ameriky se totiž nedomluvíte dobře anglicky. Zároveň se však jazyk hodí i pokud cestujete po Evropě a plánujete zůstávat ve Španělsku.

Jak se řekne španělsky „Jak se máš“?

Jak se máš?“ můžeme říct ve španělštině dvěma způsoby:
¿Cómo estás?
¿Qué tal?