Protože jsem na ostrov Gran Canaria zavítala již 3x a strávila zde něco přes 4 měsíce, rozhodla jsem se sepsat obsáhlého průvodce tímto ostrovem. Najdete zde především praktické tipy jako kde se ubytovat, kdy Gran Canarii navštívit a nebo jaké zajímavosti z ostrova stojí za výlet. Článek je protkaný mými osobními zkušenostmi a protože se na ostrov velmi ráda vracím, článek se snažím i pravidelně aktualizovat o nové zkušenosti a tipy.

Proč letět na Gran Canaria a pro koho je ostrov vhodný?

Jedním z hlavních důvodů proč ráda jezdím na Gran Canaria (nebo obecně na Kanárské ostrovy) je počasí. Je tu celoročně jarní/letní počasí a můžete sem utéct před zimou v Česku nebo si udělat hezkou letní dovolenou. Zároveň Kanáry patří ke Španělsku, tedy k EU, a tím pádem je cestování sem velmi jednoduché. Žádná víza, funguje vám SIM karta, kterou používáte doma, nepotřebujete dokonce ani pas. Gran Canaria je zkrátka dostatečně daleko, aby zde bylo teplo celoročně, ale zároveň (pomyslně) dostatečně blízko, aby cestování bylo jednoduché.

Dovolená vhodná pro seniory

Když ostrov navštívíte, instantně zjistíte, že se podél pláže pohybují různé demografické skupiny – lze podle toho usoudit, mezi jakými skupinami lidí je destinace nejoblíbenější. A snad nejčastěji tu uvidíte právě důchodce. Z vlastní zkušenosti samozřejmě nemohu posoudit, jak moc je Gran Canaria pro důchodce vhodná, ale podle výše zmíněných informací bych řekla, že velmi. Všímám si také, že je bezbariérový přístup téměř kamkoliv a na městské pláži Las Canteras se odherávají různé hromadné akce pro seniory – tanec, cvičení, apod.

Pobyt pro rodiny s dětmi

Typicky na promenádě podél pláže Las Canteras potkáte i hodně párů s kočárky. Paradoxně jsou většina z nich Češi – Kanáry se hold mezi mladými českými rodinkami rozkřikly jakožto ideální destinace, a není divu. Pláže na Gran Canaria jsou zpravidla písčité s pozvolným sestupem do moře, dětská hřiště jsou snad na každém kroku a hned několik jich najdete podél, nebo přímo na pláži Las Canteras. Na ostrově najdete plno aktivit a výletů, které zabaví děti. A v Las Palmas se lze velmi pohodlně pohybovat s kočárkem. Sama děti tedy nemám, ale strávila jsem zde čas s více přáteli, kteří děti mají a na ostrov se vrací opakovaně.

Pro bezdětné a digitální nomády

Konečně kategorie kam spadám já a tak vám mohu sdělit můj osobní pohled. Las Palmas (hlavní město Gran Canaria) je pro nomádění a delší pobyty perfektní. Sice tu nenajdete obrovské a designově vyladěné coworkingy (např. jako na Bali nebo v Medellinu), ale nějaké tu jsou a pro práci jsou více než dostačující. Osobně jsem vyzkoušela Tigotan Hub v Hotelu Cristina hned u pláže (je to cowork pouze s umělým osvětlením, to je hlavní nevýhoda, ale zase máte za příplatek možnost chodit do hotelového bazénu a na snídaně, ideální cowork pokud se ubytujete přímo v hotelu) a Dojo Coworking (malý sympatický cowork s kuchyňkou, odpočívací zónou a PlayStationem).

Na Las Palmas se mi líbí, že to není žádná párty destinace (mimo teda období karnevalu). Spíše se zde dá žít normální aktivní městský život a přitom strávit většinu času na pláži. Chodím zde „do práce“, do fitka, do sauny, na pole dance, yogu. Je tu možnost surfu i kite surfu. Když se mi rozbil notebook, hned jsem našla servis, kde mi ho během pár dní spravili. Všude se dá dojít pěšky a většinou podél pláže. K dispozici je plno dobrých restaurací – opět podél pláže. A když už mám náladu na večerní zábavu, nejlepší je sednout s přáteli na sangrii a tapas nebo se zúčastnit něktéré z networkových akcí. Pokud vám tohle zní dobře, je to ideální nomádská destinace i pro vás.

Klasická dovolená u moře

A na Kanáry lze samozřejmě letět i na klasickou dovolenou u moře. To pak poletíte pravděpodobně na jih ostrova a ubytujete se v některém z hotelů v hotelových městečkách. Pokud pro dovolenou preferujete hotel u pláže a pobyt v turistické destinaci pak je pro vás jižní část Gran Canaria perfektní. Na klasickou dovolenou však můžete vyrazit i do Las Palmas na sever s tím, že budete ubytováni v některém z bytů ve městě např. přes Airbnb.

Kdy navštívit Gran Canaria

Jak jsem již zmínila, počasí na Kanárských ostrovech je poměrně stabilní. Osobně však preferuji zimní měsíce (např. od února do dubna), kdy je zde nejpříjemněji. Dopoledně a večer je dokonce chladněji (třeba na lehký svetřík) a přes den je kolem 25 – 30°C. A hlavně, i když se teploty vyšplhají ke 30, pocitově je pořád příjemněji, než v klasických tropech, protože většinou lehce fouká. Nenechte se zmást předpovědí počasí. Google nám zde přes zimu pravidleně předpovídá 17 – 20°C, reálně však teplota i v takové dny mžůe vyšplhat ke 30 – alespoň u pláže Las Canteras (ve středu ostrova může být chladněji) a na jihu v hotelové části býva ještě tepleji.

Letní měsíce jsou skvělé pro onu typickou letní dovolenou u moře. Na mě už je tu však příliš horko, hlavně proto, že je málokterý byt v Las Palmas vybaven klimatizací a pokud nemáte dobře řešené větrání, noci nebudou nejpříjemnější. Pokud si však libujete v horku, léto na Kanárech je vaše. Opět příliš nespoléhejte na předpověď počasí, reálně teploty jsou v Las Palmas a na jihu razantně vyšší.

 • Zimní měsíce: jarní počasí, přes den teplo až horko (pohodlně na koupání v moři), k večeru chladněji (na lehký svetřík)
 • Letní měsíce: regulerní letní počasí, teploty kolem 30°C, i k večeru je teplo

Kde bydlet na Gran Canaria

Z osobní zkušenosti bych doporučila ubytování v Las Palmas podél pláže Las Canteras. Máte zde to nejlepší jak z pláže, tak z města a nejedná se o tolik turistickou destinaci jako podél pláží na jihu. V rámci Las Palmas se pak doporučuji vyhnout ubytování uprostřed poloostrova zvaného Isleta (na obrázku vyznačeno křížkem), kde se může potulovat více bezdomovců a individuí a jedná se zkrátka o chudší část města. Neplatí to pro celou Isletu, ale obzvlášť její východní část.

Pokud však chcete být od města co nejdál a užít si klasickou hotelovou dovolenou u moře, pak vyberte jedno s turistických letovisek na jihu. Např. Maspalomas, Puerto Rico nebo některý z hotelů podél pláže Las Amadores.

Nakonec takové shrnutí výhod v odrážkách.

Výhody bydlení v Las Palmas

 • To nejlepší z plážového života i z města
 • Ideální pro dlouhodobější pobyt
 • Vše dostupné pěšky
 • Krásná městská pláž s promenádou
 • Dostupnost klaisckých služeb (fitka, obchody, yoga studia, školky, servisy…)

Výhody bydlení na jihu

 • Ideální pro klasickou hotelovou dovolenou
 • Dovolená daleko od města
 • Více atrakcí pro turisty v okolí
 • Ideální pro kratší pobyt
 • Na jihu je většinou tepeji než na severu ostrova

Co vidět na Gran Canaria

K tomu co vidět na ostrově jsem již napsala samostatný článek (Co vidět na Gran Canaria). Určitě doporučuji pročíst pro detailní info. Ve zkrátkce, za vidění rozhodně stojí duny v Maspalomas, historické centrum Las Palmas Vegueta a několikrát zmíněná městská pláž Las Canteras. Cestujete-li s dětmi doporučuji návštěvu akvária Poema del Mar, zábavního parku Angry Birds a také technického muzea v Las Palmas.

Co ochutnat na Gran Canaria

Letíte-li na Kanáry s tím, že musíte vyzkoušet všechny místní speciality a lokální jídla, pak pozorně čtěte následující řádky. Nejtypičtějíš kanárskou pochoutkou jsou papas arrugadas, které najdete snad úplně v každé restauraci. Jde o malé brambory vařené ve slupce ve slané vodě. Podávají se s červenou omáčkou mojo rojo, která je lehce pikatní a skvěle se hodí ke slaným bramborům.

Obecně ve Španělsku frčí tzv. tapas (=v podstatě jakákoliv malá jídla, která se často sdílí pro stůl a často jí se k popíjení sangrie či jiného alkoholu, v Česku byste měli např. jednohubky, zde k tomuto účelu mají plno různých jídel) a papas arruguadas jsou jedním s nejoblíbenějších tapas na Kanárech. Další zdejší oblíbené tapas jsou také Croquetas caseras (krokety ze šunky, ryby nebo kuřete), Pimientos de Padrón (slané papričky) a nebo také Berenjenas fritas con miel (hranolky z lilku v medu). V tapas podnicích si dáte také pinchos, což jsou v podstatě obložené chlebíky na mnoho způsobů (ale tedy úplně jiné, než jak vypadají obložené chlebíčky v Česku).

Ze španělské kuchyně pak určitě ochutnejte Paellu, ačkoliv není zase tolik typická pro Kanáry – dáte si ji zde však také téměř v každé restuaraci. Neprohloupíte ani jakýmikoliv rybami a mořskými plody, které jsou zde k dostání také na kadém kroku.

Místní pochoutkou přímo z Gran Canaria (konkrétně z městečka Teror) je Chorizo de Teror. Je to klobása s měkkou konzistencí, nejačstěji se konzumuje tak, že si jej namažete na pečivo nebo je součástí zmíněných Pinchos.

Pokud jste na sladké, pak je nevjětší španělskou pochoutkou jednoznačně Churros. Dáte si je buďto jejich kafeteriích (to jsou však od pohledu s prominutím docela pajzly) jněkterýchmístních kavárnách nebo přímo v podnicích zvaných Churreria. A ačkoliv zmrzlina není typicky španělská věc, k moři a teplu neodmysliteně patří. V Las Palmas jednoznačně doporučuji Chelado Heladeria – za mě nejlepší zmrzka co jsem na kanárech ochutnala.

A ke Španělsku neodmyslitelně patří Sangria – tu si taktéž můžete objednat téměř v každé restauraci. Kdo o Sangrii slyší poprvé, jedná se o červené víno a džusem a ovocem a funguje to tak, že vám většinu donesou džbán pro stůl. Nejlepší Sangrii mají podle mě v restauraci Tara na severním cípu pláže Las Canteras.

Typická kanárská/španělská jídla, která musíte vyzkoušet (shrnutí):

 • Papas arrugadas
 • Croquetas caseras
 • Pimientos de Padrón
 • Pinchos
 • Paella
 • Chorizo de Teror
 • Churros
 • Sangria

S cestovkou nebo na vlastní pěst?

Jestli váháte zda navštívit Kanáry s cestovkou nebo na vlastní pěst, možná zde ode mě nedostanete úplně objektivní doporučení, protože sama vždy preferuji cestování na vlastní pěst. Dává vám to více volnosti, větší možnost výběru lokace a ubytování, mnohem lepší ceny a zkrátka možnost zařídit se podle sebe.

Cestovku si vyberte pokud se vám nechce nic řešit, chcete strávit dovolenou na pláži a neřešit nic jiného a nemáte problém si za dovolenou příplatit. Jinak věřím, že i s cestovkou se budete moci ubytovat v Las Palmas (nejen na jihu ostrova), protože i zde se nachází pár hotelů u pláže. Mnohem více zájezdů však najdete s ubytováním na jižní části Gran Canaria.

Zvažujete-li cestovku, mrkněte se na srovnání nejlepších cestovních kanceláří v ČR a jejich nabídky v oblasti kanárských ostrovů. Pokud chcete cestovat na vlastní pěst, doporučuji booking.com nebo Airbnb.

Nabídky od Invie:

Tip na konec: Pokud se chcete před cestou na Gran Canarii naučit místní jazyk, doporučuji článek Jak se naučit Španělsky, který jsem pro vás sepsala již dříve.