Jak pracovat odkudkoliv na světě? Jak se stát digitálním nomádem nebo prostě jenom nomádem? Ať už chcete aktivně cestovat po světě nebo se dlouhodobě usadit ve vámi vysněné destinaci, hodí se mít flexibilní práci, kterou lze dělat na dálku. Ideálně práci online nebo činnost, kterou můžete snadno dělat v destinaci a často ji měnit. Jak si tedy vydělávat na cestách? V dnešním článku vypíchnu 18 tipů, čím se lze živit během cestování.
Osobně pracuji a u toho cestuji po světě už přes 8 let. Za tu dobu jsem si prošla více typy povolání a pracovních poměrů, kdy jsem začínala jako zaměstnanec a postupně začala pracovat na svých projektech, které se nyní staly mým podnikáním. Za tu dobu jsem poznala spoustu kolegů, digitálních nomádů, ale i jiných cestovatelů, jejichž různá povolání mi byly inspirací pro tento článek. Třeba dnes inspirují právě vás.
18 tipů na práci odkudkoliv
1. Bloger/Content Creator
Jako první musí samozřejmě zmínit to, co živí mě a to je tvorba online obsahu. Je to práce, kterou člověk vykonává čistě sám na sebe – jste pány svého času, ale hlavně i místa. Ať už budete mít web/blog jako já nebo se zaměříte na budování obsahu pro Instagram, YouTube nebo TikTok, tvorbou obsahu si dnes lze slušně vydělávat. Každá platforma má svá specifika, ale zpravidla platí, že vydělavat se dá především skrze reklamu, spolupráce, affiliate marketing, případně pak i prodejem vlastního produktu/merche. Pro tuto práci nejsou v podstatě žádné velké predispozice, musíte hlavně začít, konzistentně pracovat na obsahu a získat si publikum. Určitě neříkám, že je to jednoduché, ale začít může každý, bez velkých finančních investic.
2. Správce sociálních sítí
Správce sociálních sítí rozhodně patří mezi povolání, která lze vykonávat online. Řadím jej hned na druhé místo, protože i touto prací jsem si sama prošla – při mé první „pracovní“ cestě do zahraničí jsem si přivydělávala právě správou sociálních sítí pro klienta. Jako social media manager můžete pracovat jak sami na sebe (OSVČ) nebo se nechat zaměstnat a mít o něco jistější příjem. V zaměstnání je však potřeba vyjednat si podmínky umožňující vycestování ze země, v tom vám dá zase větší volnost OSVČ. Výhoda u správy sociálních sítí je, že si příspěvky můžete plánovat na nějakou dobu dopředu, můžete si tedy organizovat svůj pracovní čas dle potřeby.
3. Editor videí
A poslední tip, který jde přímo z mé vlastní zkušenosti, je práce editora videí. Pracovala jsem takto pro klienta a časem mi jeho práce pokryla celý full-time. Nakonec jsem pro tuto firmu (na dálku) vedla celý video produkční tým, což byla velmi cenná zkušenost. I na dálku se tedy lze vypracovat z „řadového zaměstnance“ do vedoucí pozice. Taktéž je to práce, kterou můžete dělat jak sami na sebe tak v zaměstnání. Pokud jste schopni video i točit a následně zpracovat a nevadí vám cestovat s foto/video vybavením, můžete nabízet služby jako točení produktových nebo reklamních videí. Tato práce sice není na dálku, ale klienty si můžete hledat vždy v destinaci. Videa můžete také nahrávat a prodávat na fotobankách/videobankách.
4. Grafik
S prací video editora jde ruku v ruce také práce grafika. Opět je to práce, kterou můžete dělat jak v zaměstnání, tak na sebe, ale práce na sebe vám dá rozhodně větší volnost. Mezi digitálními nomády najdete spoustu freelance grafiků a grafiček a spousta jich je také mezi mými přáteli. Pokud si najdete dobré a stále klienty, můžete si takto také slušně vydělávat – obzvlášť, pokud vaši klineti budou např. z USA. Pro praktické tipy ohledně hledání klinetů při práci grafika doporučuji podcast mé kamarádky – Ven z krabice, kde najdete nejen tipy pro grafiky, ale obecně pro freelance či cestování.
5. Učitel angličtiny (nebo jiného jazyka)
Práci učitele angličtiny jsem sama reálně zvažovala, když jsem ve Vietnamu řešila finanční (resp. klientskou) krizi bez toho, aniž bych měla peníze na letenku domů. Naštěstí jsem tehdy našla další klienty a mohla cestovat dál, ale nápad na práci to byl super. Parta lidí, s kterou jsem se ve Vietnamu seznámila, učila angličtinu v tamní mateřské škole. Byli to jak rodilí mluvčí, tak ti, co měli angličtinu jako druhý jazyk.
Ve školkách v Ho Chi Minhu brali tehdy téměř kohkoliv, kdo uměl anglicky konverzovat. Zpravidla to totiž vždycky byla lepší úroveň angličtiny, než měli tamní učitelé. S tímto typem práce sice nemůžete neustále cestovat, ale pomalu se to dá. Kamarád takto učil angličtinu např. půl roku v Číně, půl roku ve Vietnamu, atd… Nakonec sám založil platformu pro online učení jazyků.
Jazyky však můžete učit online a na dálku jednoduše. Můžete své klienty učit přes Zoom, Skype a podobné platformy nebo se připojit na platformu jako je např. italki.
5. Copywriter
Baví vás psání textů ale do vlastního blogování se pouštět nechcete? Pak můžete psát pro klienty, kteří vám za váš text ihned zaplatí. Opět samozřejmě můžete vybírat mezi prací pro klienta nebo pro zaměstnavatele. Mezi copywritery je běžná i práce pro agenturu, což je takový střed mezi zaměstnáním a prácí sami na sebe. Každá agentura to má jinak, některé vás jednoduše zaměstnají, u jiných budete pracovat na fakturu. Je to hezký kompromis pokud začínáte a ještě nemáte klienty. Práce na dálku je to v dnešní době skvělá (pokud se nebojíte, že vám ChatGPT vezme práci… osobně doporučuji se AI technologií nebát a spíše se s nimi učit pracovat, ale kdo ví, jak to bude za pár let).
6. Programátor/developer
I jako programátor se samozřejmě můžete živit na dálku. K práci nepotřebujete nic jiného než počítač. Spousta přátel, které jsem poznala na cestách, jsou právě developeři, kteří zpravidla pracují pro různé klienty, případně jsou zaměstnáni na dálku. Na druhou stranu, já sama mám vystudovanou fakultu informatiky a spousta mých bývalých spolužáků se logicky živí programováním. Paradoxně nevím o žádném (oprava, teď jsem si vzpomněla na jednoho), co by využil potenciálu a začal cestovat. Když jsem se ptala, buďto o cestování ani zájem nemají (home office je pro ně doslova home office) a nebo jim to neumožňuje pracovní smlouva. Spousta zaměstnavatelů totiž nepovoluje svým zaměstnancům na home office vycestovat ze země. Bylo mi řečeno, že je to kvůli daním a nutnosti vykonávat práci v zemi, ve které firma odvádí polatky (?). Ale neberte mě za slovo a tuto informaci si případně ověřte, rozhodně nejsem v této oblasti expert a nemám s tím sama zkušenost.
Shrnuto podtrženo, pokud chcete cestovat při zaměstnání jako programátor, musíte si vyjednat vhodé podmínky se zaměstnavatelem (jako ale v každém zaměstnání, které chcete provozovat na dálku). Daleko častěji se však mezi digitálními nomády potkávám s tím, že si programátoři sami hledají klienty nebo založí vlastní firmu.
7. Virtuální asistent/ka
Práce virtuální asistentky/virtuálního asistenta je v posledních letech hodně oblíbená. Čím dál více podnikatelů potřebuje takovou virtuální asistentku, obzvlášť těch, co sami pracují na dálku. Na vykonávání této práce navíc nepotřebujete spoustu odborných znalostí, spíše se učíte za chodu podle potřeb klienta. Že nechcete být „jenom nějaká asistentka“? Podle mě je to skvělý začátek, pokud sami nevíte, jak začít podnikat. Při práci virtuální asistentky se můžete učit od úspěšných podnikatelů a případně pak začít svůj vlastní byznys. Kamarádka, kterou jsem poznala v Kolumbii tehdy dělala virtuální asistentku, dnes má svoji úspěšnou agenturu s virtuálními asistenty a asistentkami.
Nevýhodou může být, pokud po vás váš klient bude potřebovat dodržovat určitou pracovní dobu. To se pak z tropického pobytu v Asii může stát jedna velká noční šichta (někomu to ale vyhovovat může). To platí obecně pro všechna povolání, kde klient/zaměstnavatel potřebuje vaši aktivní přítomnost v určitý čas. Pořád však můžete pohodlně cestovat v rámci časových pásem blízkých tomu našemu a to vám stále dává slušný vyběr nomádských destinací vhodných na práci odkudkoliv.
8. Letor/ka jógy
Jóga se sice nedá moc učit online (moment, vlastně dá, ale o tom více v bodě č. 9), za to je to činnost, kterou můžete provozovat kdekoliv na světě. S jógou sice nebudete cestovat každý týden do nové destinace, ale můžete se usídlit v jedné z klasických nomádských destinací a učit jógu na místě. Domluvit se s místním studiem, nabídnout své služby v coworcích či na různých co-living místech. Takto můžete učit třeba rok na jednom místě a pak se přesunout dál. Spoustu letkorek z celého světa, které s jógou cestovaly, jsem potkala právě na Bali, v Kolumbii a také v Mexiku.
Má blízká kamarádka zase pořádá několikrát do roka surf & yoga retreat (Pošli Vesmír) v lokacích jako je Porto, Tenerife nebo Sri Lanka. Často tak cestuje právě díky józe.
9. Online kurz čehokoliv
Pokud máte pocit, že to, čím se aktuálně živíte, nelze převést do online prostředí, pak zpozorněte právě teď. Pokud máte nějaké dovednosti, něco co můžete předat a mohou mít hodnotu pro ostatní, můžete vytvořit online kurz a ten začít prodávat. Takový kurz můžete natočit jako kadeřnice, laktační poradkyně, jóga lektorka nebo zedník. Neříkam sice, že je lehké kurz dostat mezi lidi, je potřeba ovládat alespoň základní principy marketingu nebo mít po ruce zkušenější osobu, výsledek ale může být odměňující a umožnit vám vycestovat kamkoliv na světě, usadit se v chaloupce daleko od ruchu města, zrkátka „pracovat odkudkoliv“.
10. Hráč pokeru
Věřte tomu nebo ne, ale i mezi hráči pokeru je běžné cestovat jako digitální nomád. Mnohokrát jsem v coworcích spatřila, jak má někdo celý den na obrazovce online poker. Často před sebou mají i několik monitorů a několik rozehraných her naráz, hrají online a to je živí. Počítejte s tím, že práce je to asi trochu riziková, ale ono která práce na volné noze není?
11. Eshop/dropshipping
Z nuly vybudovat eshop, který funguje bez vás a vy si můžete ihned vycestovat zní spíše jako pohádka. Není to sice jednoduché a buď to trvá čas a nebo vás to stojí peníze, ale jde to. Pokud už např. eshop máte a jste schopni zaplatit lidi a práci delegovat na tolik, abyste nemuseli být neustále přítomni v Česku, dává vám to spoustu času na cestování.
A pokud žádný eshop zatím nevlastníte, je možnost začít s tzv. dropshippingem. Je to internetový obchod, který na první pohled vypadá úplně stejně jako každý jiný eshop, ale vy nemáte žádné sklady, žádné zboží. To posíláte přímo od vašeho dodavatele v momentě, kdy se u vás na webu vytvoří objednávka. V takové situaci nepotřebujete nikde fyzicky být a své případné zaměstnance můžete zaměstnávat taktéž na dálku.
S tímto typem byznysu mám také zkušenost, protože jeden takový dropshippingový obchod byl mým dlouhodobým klientem. Majitel všechny své zaměstnance zaměstnával na dálku a sám cestoval po světě. Další možností jak pracovat na dálku může být zaměstnání právě v takové firmě, která je celá „remote“ (=všichni pracují online, firma nemá žádné fyzické kanceláře).
12. Online poradenství
Další způsob jak monetizovat vaše skills nebo zkušenosti, je online poradenství nebo školení. Pokud jste expert ve svém oboru (např. SEO, Social Media, účetnictví), nebo je váš obor zkrátka předurčenej k poradenství (laktační poradenství, výživové poradenství, terapeut), můžete své služby nabídnout online, přes Skype, přes Zoom nebo například v situaci účetní stačí přes email či telefon.
13. Dobrovolničení/workaway programy
A pokud netoužíte vydělávat velký peníze, ale hlavně cestovat a poznávat jiné kultury, můžete cestovat a pracovat nízkonákladově. Např. si v každé nové lokaci najít dobrovolnickou práci, kde vám za vaši práci poskytnou jídlo a ubytování, někdy i nějaké kapesné. K podobným účelům slouží tzv. workaway pobyty. Ty si můžete vyhledat a domluvit již dopředu, aniž byste v lokaci reálně byli. Tento způsob výdělku není idální dlohodobě, málokdo vydrží pracovat desítky let jen za střechu nad hlavou a jídlo, ale je to skvělý způsob jak poznat místní kulturu trochu z jiného úhlu pohledu a jak procestovat svět, aniž byste na to měli peníze. Hodí se např. skvěle jako letní brigáda pro studenty nebo na tzv. gap years.
14. Investujte do nemovitostí
Spravovat na dálku nemovitosti a měsíčně pobírat nájemné zní docela jako sen. Rozhodně je to můj sen! Není to vůbec jednoduchá cesta (není to jako založit blog a začít psát), potřebujete k tomu značný kapitál a pokud nemovitost koupíte na hypotéku, nebude vám to samo o sobě schopné vydělat na cestování ještě nějakej ten rok (a zpravidla budete pro hezký příjem potřebovat vlastnit nemovitostí více). Ale je to pomalá cesta k absolutní finanční nezávislosti. Opět to není bez práce ani poté, co nemovitost splatíte, pojí se s tím spousta práce a možných komplikací. Ale rozhodně vás to nezaměstná na 8 hodin denně a správcování nemovistí můžete časem delegovat. Tak já jen, že pokud nějaký kapitál máte a přemýšlíte co s ním… Pokud vás téma zajímá, určitě doporučuji sledovat např. aktivity Realitního Shakeru, který se právě na vzdělávání na téma investování do realit zaměřuje.
15. Trading
Investovat samozřejmě můžete i do kryptoměn nebo do akcií nebo čehokoliv, co dává v dané době smysl. Aby to však byla forma obživy a ne jen uložení peněz, je pořeba více riskovat, spekulovat, ale především rozumnět danému trhu. Pak se stáváte tradery a vskutku si takto můžete vydělávat velmi slušné peníze.
16. Přednášející
Můžete přednášet jakožto spcialista ve svém oboru a jezdit po konferencích po celém světě. Aby vás však zvali na konference jako řečníka a experta na dané téma, musíte mít za sebou už nějaké zkušenosti, případně funkční byznys. Přednášení samo o sobě zpravidla není jediným zdrojem obživy řečníků (napadají mě tak možná známí motivační speakeři, ale i oni většinou mají i nějaký ten online kurz či knihu).
S čím se však setkávám častěji jsou cestovatelé, kteří nějakou část svého času cestují (zpravidla dobrodružně nebo nějakým zajímavým způsobem) a pak mají období, kdy necestují a přednáší o svých cestách po cestovatelských klubovnách, kinech a přednášových halách všude po ČR. Osobně doporučuji zajít na některou z přednášek Slávka Krále nebo stopařky Jahu. Mohou vás inspirovat nejen v tom, jak si na cestách vydělávat.
17. Spisovatel
Pokud rádi píšete, můžete se stát nejen copywriterem nebo blogerem, ale dokonce třeba spisovatelem. Můžete napsat vlastní knihu. Jestli je možné, aby vás vydání vlastní knihy v dnešní době uživilo, to nevím, ale minimálně se může jednat o jeden z více zdrojů příjmů. Mezi mými přáteli je poměrně dost lidí, co vlastní knihu vydalo. Často jsou to knihy odborné, případně cestopisy nebo dokonce beletrie, jak pro děti, tak pro dospělé. Nemusíte být tedy vyloženě J. K. Rowlingová na to, aby vám knihu vydali a vy si tak vydělali alespoň pár peněz.
18. Busker
Znáte busking? Jedná se o pouliční umění, za které vám kolemjdoucí, pokud chtejí, platí. Často přispějí jednou dvěmi mincemi, ale korunka se přidá ke korunce a za odpoledne můžete mít pěkný ranec peněz. Já osobně mám s buskingem také zkušenost. Hrávali jsme na flétnu a ukulele na našich cestách stopem a samotnou mě udivovalo, kolik peněz si je člověk schopný vydělat. Např. za jedno odpoledne hraní v Budapešti jsme si vydělali na cestu autobusem do Sofie v Bulharsku pro 4 lidi. Na ulici můžete hrát na hudební nástroj, zpívat, tančit, provádět akrobatické kousky, hrát divadlo, vlastně cokoliv co vám jde, co lidi kolem potěší a ideálně nebude spíše rušivé (pak vám ale možná budou platit za to ať odejdete, taky taktika).
Zdá se vám, že se jedná jen o přivýdělek pro mladé cestovatele a nemůže fungovat dlouhodobě? Zrovna několik dní zpátky jsem měla možnost mluvit s busking umělcem (mohlo mu být kolem 50 let). Byl to Čech, který na Kanárských ostrovech dělá na ulici bubliny. Jistě to znáte, takové ty velké bubliny, které ze všeho nejvíc zbožňují malé děti. Říkal, že mu běžně stačí dělat bubliny 2 hodiny dopoledne, 2 odpoledne a má za den vyděláno. A na Kanárech se mu žije moc hezky. Podotýkám, že se jedná o práci, kdy musíte cílit na rušnější a turističtější destinace.
Proč pracovat odkudkoliv?
Jaká ja vaše hlavní motivace pro „práci odkudkoliv“? I pokud netoužíte non stop cestovat, práce nezávislá na lokaci vám dá obrovskou volnost. Nemusíte řešit volno v práci kvůli hodinové navštěvě u doktora. Můžete pracovat doma z gauče. Můžete pracovat z chaloupky u lesa. Můžete pracovat z tropického ráje a nebo z vlaku cestou za rodinou (zaláží jak kterou práci tedy). Některá zde zmíněná povolání dokonce umožňují vydělávat peníze, i když zrovna aktuálně nepracujete (někdy se tomu říká pasivní příjem, ale věřte, že neexistuje nic jako zcela pasivní příjem). I pokud je vaše práce lokačně závislá, ale můžete ji vykonávat z vámi vysněné destinace nebo díky tomu trávit více času s rodinou, je to zkrátka dream job!
Mě motivuje hlavně nezávislost. I pokud mě přestane bavit cestovat, pokud se mi např. odstěhuje nějaký rodinný člen nebo kamarád do zahraničí, můžu ho navštěvovat kdykoliv chci a na jak dlouho chci. Minulý rok jsme si navíc pořídili chatu na samotě u lesa a tak spoustu času trávím tam. A pak rozhodně to cestování! To je zkrátka moje láska. Zážitky z cest z velké části formovali mou osobnost a jsem neskutečně vděčná, že můžu.
Co motivuje vás?
Způsobů, jak si vydělávat online nebo tak, abyste mohli cestovat, není málo. Můžete si najít klasickou práci z domova nebo hledat práci v každé nové destinaci. Závěrem však je, že pokud vaše srdce touží dlouhodobě cestovat, možností tu je celá řada a stojí za to do toho jít.
Napsat komentář