Na stopování určitě neexistuje žádný univerzální návod, což ho vlastně dělá tolik zajímavým a dobrodružným. Nikdy pořádně nevíte, kam si stoupnout, aby vám auta (nejlépe ihned) zastavila. Co u toho dělat, jak se tvářit, co mít na sobě. Je lepší stopovat sám nebo ve dvou? Co když se setmí? Má cenu oslovovat řidiče přímo? A možná spousta dalších otázek vás napadá, pokud jste se rozhodli, že stopování chcete v nejbližší době vyzkoušet.
Na nic z toho asi jednoznačná odpověď neexistuje. Rozhodujeme se v konkrétní situaci podle vlastních předchozích zážitků a zkušeností a v závislosti na naší aktuální úspěšnosti pak různě měníme strategie. Jako potencionální stopař začátečník však tuto možnost nemáte a tak vám možná nějaké tipy od zkušenějších přijdou vhod.
Když jsem si naplánovala svou první cestu, která měla využívat tento jedinečný způsob dopravy, moc jsem o stopování nevěděla. Důkazem vám může být naše první cesta plná nesnází, o které se dočtete zde. Dopředu jsem si samozřejmě googlila, jak na to jít správně a co je vlastně potřeba. Hotovou biblí pro mě tehdy byl web Dušana Janovského (což je mimochodem autor legendární „učebnice“ jakpsatweb.cz), který jsem si pročetla od začátku až dokonce několikrát! Našla jsem zde plno praktických tipů a zásad, kterých jsme se na svých prvních cestách drželi, a velmi nám pomohly. Na druhou stranu – obsah webu byl sepsaný již před nějakou dobou a tak by mi přišel vhod i nějaký aktuálnější zdroj nebo pohled na stopování i z ženského hlediska (pro něž má tento způsob dopravy svá specifika).
To se vám zde pokusím nabídnout já, v této nové rubrice, seriálu, příručce (jak jen chcete). Plánuji zde zmínit obecné zásady, tipy i osobní zkušenosti a vytvořit tak materiály, které někomu snad pomohou a usnadní první stopařské krůčky. Zároveň budu ráda za doplnění, upřesnění či vyvrácení mých poznatků zkušenějšími jedinci.
Napsat komentář