Ať už cestujete jednou za čas nebo téměř neustále, vzpomínky z cest a různých výletů jsou mnohdy ty nejcennější – nejdobrodružnější, nejakčnější, nejintenzivnější… Ať už se jedná o pobyt v rámci Erasmu, první exotickou dovolenou nebo solo trip napříč Jihovýchodní Asií, jistě se shodneme na tom, že jsou to zkrátka zážitky, které nechceme nikdy zapomenout. Naše paměť však není dokonalá a některé vzpomínky se časem ztrácí a blednou. Proto si myslím, že je důležité si své vzpomínky hýčkat, připomínat a věnovat jistou pozornost i jejich zachování, nejen jejich tvoření.

Napříč léty, kdy jsem poměrně intenzivně cestovala, jsem si vzpomínky uchovávala různým způsobem. V tomto článku vám chci jednotlivé způsoby shrnout a třeba vás i inspirovat.

#1 Fotit, tisknout, zálohovat

Foťte hodně! Vizuální památka na místo, které jste navštívili, se vám za několik let může z hlavy jednoduše vykouřit a jediná fotografie vám tuto vzpomínku pomůže zachovat i s těmi nejmenšími detaily. Fotka vám také může připomenout zajímavou událost, kamarády a může ve vás vyvolat i emoce, které jste v té době proživali.

Když jsem začínala více cestovat v roce 2015, focení jsem na svých cestách nevěnovala skoro žádný čas. Přišlo mi to otravné a raději jsem si užívala přítomného okmažiku (což je samozřejmě správně, ale podle mě se dá užívat přítomnosti a zároveň vyfotit alespoň jednu fotografii). Podnikla jsem dokonce týdenní výlet stopem z Berlína do Amsterdamu, ze kterého nemám ani jednu jedinou fotku. Zpětně si říkám, že je to škoda. Že bych na tohle období měla ráda mnohem více hmatatelných vzpomínek.

Jak na to, aby to nebylo otravné?

Všeho moc samozřejmě škodí. Rozhodně vám nedoporučuji vytahovat mobil v každé situaci a mít vše zaznamenané minimálně 10x. Záleží také na partě lidí, se kterou cestujete, ale některým lidem nemusí být příjemné, když na ně budete neustále mířit fotoaparátem. Otravné také může být, když po svém cestovatelském parťákovi nesutále požadujete, ať vás fotí ve spoustě krkolomných pozicích na všech místech, která navštívíte – a nejlépe ze všech úhlů. Opět, není nic špatného na tom, když někoho poprosíte ať vás zvěční na luxusně vypadající pláži, ale pokud se fotka ve vašich očích nepovede, nenuťte vašho parťáka fotku opakovat ještě 20x. Jednoduše dle svého nejlepšího vědomí a svědomí posuďte, co je vašim spolucestujícím příjemné a tomu se přizpůsobte. Především si ale nezapomeňte užívat přítomného okamžiku a ve správný moment fotťák odložte.

Když přijdu na nové místo, které vím, že bych si ráda vyfotila, případně někoho poprosila, ať vyfotí mě, snažím se to udělat hned (pokud se to hodí). Udělám dvě tři fotky, pár společných fotek s partou nebo s přítelem, když je chuť tak nějakou sólo a poté mobil odkládám a zapomínám na jeho existenci. Celý proces focení by neměl zabrat víc než pár minut a neměl by nikomu kazit požitek z výletu. Když během dne nastane situace, která stojí za zvěčnení, klidně mobil zase vytáhnu, ale nestrávím jendoduše celý den focením jenom proto, že je navštívené místo krásné.

Příklad: Minulý rok jsme v Ubudu na Bali navštívili „opičkový les“ (turistické lákadlo plné volně pobíhajících opiček). Při příchodu jsme si všichni vyfotili houfy opic a také jsme si udělali vtipné fotky spolu s nimi. Poté jsme mobily schovali (nejen proto, aby nám je opičky neodcizili) a užívali si přítomnosti makaků pouze svým zrakem. Když jsme se už blížili k východu, přiběhla jedna malá roztomilá opička k mému příteli a začala ho tahat za tričko. Všichni mě ihned urgovali, ať vytáhnu mobil a zvěčním to. V takovém případě je opětovné vytažení foťáku naprosto v pořádku a my tak máme vtipnou vzpomínku na to, jak mého přítele kousla opice do zadku.

Nechte si fotografie vytisknout

V dnešní digitální době už není zvykem si všechny fotky vyvolávat a sdružovat do alba. Sama se musím přiznat, že jsem si fotky z cest snad nikdy nenechala vytisknout a pouze je shromažďovala v mobilu či počítači. Tedy až donedávna! Nejlepší na tom je, že nemusíte zůstat pouze u obyčejných fotek ve formátu 10×15. Můžete si vytvořit třeba kalendář ze svých cestovatelských fotek a celý další rok si připomínat své předchozí cesty. Já jsem si nechala vytisknout dva větší fotoobrazy, které nám dnes zdobí zdi obyváku. Takhle můžeme vždy i s našimi návštěvami zavzpomínat, jak jsme se měli v Kolumbii nebo jaké to bylo sjíždět na prkně duny na poušti v Peru. Líbí se mi mít dvě dominantní fotky v interiéru, spíše než více malých – ale to je věc vkusu. Dovedu si předstvit pracovat v interiéru naopak s více menšími fotografiemi v různých stylových rámčecích nebo v boho stylu připnout malé fotografie na šňurku kolíčky a zvěsit takto na zeď či nábytek. Kreativitě se meze nekladou a své nejhezčí vzpomínky tak můžete mít na očích neustále.

Mimo fotoobrazy jsem si u stejné firmy nechala vyrobit i vtipný plecháček, který jsem potiskla našema fotkama z jedné vystřelovací atrakce v Prateru. Není nad zachycení lidských emocí! Takový předmět je zas perfektním dárkem pro vašeho cestovatelského parťáka.

TIP: Fotoobrazy i plecháček jsem si vytvořila a objednala na webu tiskařík.cz. V nabídce máte širkou škálu fotoproduktů a pomocí jejich fotoeditoru a spousty designových šablon, si můžete vytvořit fotopamátky dle svého gusta.

Zálohujte, zálohujte, záhlohujte…

Každý z nás jistě udělal někdy tu chybu, že si nezálohoval data, na kterých mu záleželo a následně ztratil mobil nebo se mu rozbil počítač a data byly v čoudu. Pokud máte fotky z cest, je obrovská škoda o ně přijít. Vím o čem mluvím. V půli naší 5 měsíční cesty po Jižní Americe se mi rozbil mobil a fotky už jsem z něj nikdy nedostala, a že jich bylo! Fotky jsem zpětně sbírala v pofidérní kvalitě z messengeru, pouze ty, které jsem během cesty posílala kamarádům. Takže moje rada zní: Zálohujte!

Dnes si pravidelně nahrávám fotky z cest na svůj osobní hard disk a aktuálně plánuji pořídit místo na cloudu a zálohovat je všechny i tam.

#2 Točit videa a editovat

K natáčení videí platí podobná „pravidla“ jako pro focení. Musíte vycítit, kdy je natáčení vhodné a kdy je na úkor vašeho zážitku. Ale obecně je moc hezké mít na nějaké životní období vzpomínku právě v podobě videa. A co je ještě lepší – pokud umíte videa editovat! Málokdo, včetně vás, se v budoucnu bude chtít dívat na vaše hodinové záběry krajinek z dovolené. Pokud však dáte videům nějaký spád a upravíte je tak, aby ve vás zpětně vyvolávaly nostalgické emoce, věřte, že se s vámi na video ráda podívá celá rodina.

Mně osobně editace videí moc baví (věnovala jsem se mu i profesně přes 3 roky), proto mám na svém YouTube kanálu plno zeditovaných cestovatelských vzpomínek. Zrovna nedávno jsme se na následující dvě dívali doma, dokonce s přáteli, kteří na videu nejsou. Ve všech to nakonec vzbudilo ohromnou chuť opět cestovat.

K tomu, abyste si sestříhali svá cestovní videa, nemusíte být žádný profesionál. Existuje plno jednoduchých editačních programů, s kterými se naučíte pracovat během chvilky.

#3 Evidovat místa, která jste navštívili

Pokud cestujete hodně, vyplatí se zaznamenávat místa (země, oblasti, města…), která jste navštívili. Snadno se to pamatuje, pokud jste byli na dovolené ve 3 různých státech. Pokud ale máte svých cestovatelských zářezů 20 a více, je fajn to mít někde sepsané – a ještě lépe, vyobrazené. Doporučit vám mohu hned 2 způsoby, jakým se můžete o dokumentaci míst postarat.

Digitálně

Úplně nejjednodušší je zaznamenat vše digitálně. Obzvlášť pokud aktuálně cestujete a přesouváte se z místa na místo. Skvěle k tomu poslouží cestovatelský účet na Cestolet.cz. Na interaktivní mapě si naklikáte, které země/oblasti jste navštívili a tím si je pro sebe uložíte. Zároveň mapa bude viditelná všem kolegům cestovatelům. Do mapy si můžete uložit i oblasti, které chcete/plánujate navštívit. Zde pro příklad vkládám svou cestovatelskou mapu z Cestoletu:

Na zeď

A pokud své vzpomínky preferujete v hmatatelné podobě a zároveň se nebráníte nové interiérové výzdobě, pak si mapu můžete vyvěsit třeba na stěnu v obyváku! Můžete si pořídit stírací mapu, kterou jednoduše postupně stíráte, dokud neprocestujete celý svět. Pro kreativní jedince se nabízí vytvoření vlastní mapy, třeba z kartonu nebo korku, do které si můžete špendlíky vyznačovat vaše destinace a k nim přidávat provázané fotografie. Výsledné dílo pak bude domiantou zvoleného pokoje, která upoutá pozornost nejedné návštěvy.

Sama stírací mapu doma mám, bohužel, u nás už není na toto cestovatelské umění na zdi místo a tak vyčkává srolovaná ve skříni, až jednou místo bude. Navštívená místa zatím shromažďuji digitálně.

#4 Blogovat a zapisovat

Poslední tip, který mohu všemi deseti dporučit, je blogování, případně tvorba soukromého cestovního deníku. Při blogování nejde ani tak o to, vytvořit úspěšný a navštěvovaný web, jako spíš o zápis svých prožitků v době, kdy si je pamatujete nejvíc. Můžete si tak psát blog sami pro sebe, stejně jako byste si psali soukromý cestovní deník, s tím rozdílem, že jednou vaše zápisky přecejen mohou někoho zaujmout – minimálně vaše blízké! A když se za pár let ke svým příspěvkům vrátíte, budete se divit, kolik ve vás dokáží vyvolat emocí a kolik detailů jste z té doby vlastně zapoměli.

Já sama neměla s tímto blogem velké ambice. Jednoduše jsem prožívala na svých cestách taková dobrodružství, že jsem cítila potřebu je někde sepsat a zvěčnit. Tak vznikl můj blog, skromně a přirozeně a dnes mě z části živí.

Nechcete-li zakládat přímo blog, protože jste zkrátka web nikdy nestavěli a v podstatě vůbec nevíte, jak se to dělá, můžete opět využít Cestoletu. Váš cestovatelský účet vám zde umožňuje psát a sdílet cestopisy, které se ukládají pod váš profil a zároveň jsou dostupné vašim cestovatelským kolegům.

Závěr

Určitě během svých cest nezapomínejte dokumentovat, ukládat a zálohovat. Vaše paměť není dokonalá a za 30 let si nebude pamatovat detaily vašeho studentského románku z Erasmu, ale věřte, že pokud si své zážitky někde zaznamenáte, za 30 let je mco rádi budete po sobě číst a s nostalgií vzpomínat. Já to tak mám už jenom po 5 letech kdy koukám zpět a nemohu uvěřit, co všechno jsem to zažila. Nenechte focením, natáčením a zapisováním kazit zážitek z přítomného okamžiku, ale aspoň na jendu fotku z každé cesty si čas udělejte.