Jak se naučit anglicky v 10 krocích
Ve škole jste se anglicky dobře nenaučili a teď vám znalost angličtiny chybí? Možná jste už vše zapomněli a nebo ani na škole nebyla možnost angličtinu studovat? A možná jste stále na škole, ale výuka vám nepřijde dostatečná pro vaše potřeby. Pro vás všechny teď píši tento článek, kde v několika krocích popíši, jak se naučit anglicky. Ať už potřebujete mluvit anglicky kvůli práci nebo kvůli cesotvání, věřím, že moje tipy vám cestu usnadní.
Nechete číst celý článek? Tak nejdřív ve zkratce. Co mi současně nejvíce pomáhá ve zdokonalování mé angličtiny a zároveň mi pomohlo naučit se dva nové jazyky úplně od začátku?
Onlinejazyky.cz – můj favorit
Onlinejazyky.cz jsou opravdu skvělým nástrojem jak pro začátečníky, tak pro pokročilé. V angličtině si troufám tvrdit, že jsem velmi pokročilá (žila jsem dlouhodobě několikrát v zahraničí a pracovala 3 roky ve vedoucí pozici v mezinárodní firmě) a přesto mi pokročilé kurzy daly spoustu nových informací. Začátečnickými kurzy jsem si zase prošla studium španělštiny a němčiny, a v obou případech mě kurz dostal na úroveň základní komunikace v dané zemi. Více o online jazykách si přečtěte dále v článku.
- Interaktivní a zábavná cvičení (neopakuje se pořád to stejné dokola)
- Možnost vyzkoušet trial zdarma
- Ucelené a systematické vzdělávání
- Zábavná průvodní videa
- Cena odpovídá kvalitě
- Skvělý kurz angličtiny i pro úplné začátečníky
- Široký výběr specializovaných kurzů i pro pokročilé
- Mobilní aplikace propojená s desktopovou
- Hůř se hledá motivace, pokud člověk nemá fyzického učitele za zadkem
Jak se naučit anglicky?
1. Vlastní motivace
Vlastní motivace k učení se nového jazyka (nebo k jeho zdokonalování) je snad nejdůležitější položkou. Musí váš to zkrátka bavit. Mně osobně vždy k učení se nového jazyka dopomohla nějaká životní událost. Anglicky jsem se naučila docela dobře už jako dítě, ale nikoliv díky školní výuce. Hrála jsem doma počítačové hry a chtěla jim rozumět. Později jsem se chtěla dívat na nově vyšlé seriály v angličtině a nechtěla čekat, až vyjdou české titulky. Nakonec jsem začala cestovat a chtěla se jednoduše dorozumět a tak jsem se neustále zdokonalovala.
Jaká je ta vaše motivace? Chcete získat lepší práci? Chcete mít lepší známky ve škole? Chcete vycestovat, ale bojíte se, že se nedorozumíte? Každá motivace je dobrá, pokud vás žene kupředu a pokud vás díky ní studium baví. Pokud se drtíte slovíčka jenom abyste potěšili rodiče a přinesli domů lepší známky z angličtiny, možná vám to nejde tak rychle a jednoduše – a není divu.
2. Dedikovaný sešit
Jakmile máte motivaci, potřebujete i místo, kde budete všechny své poznatky shromažďovat a kde se k nim můžete později vracet. Ať už to bude krásný sešit v pevných deskách, jednotlivé papíry ve složce anebo poznámkový blok formou aplikace v telefonu, vždy se mi osvědčilo takové své místo na znalosti mít. Jenoduše jsem si zde popsala gramatické jevy „svou řečí“, přidala své mnemotechnické pomůcky, jevy co mi dělaly problém jsem si zde popsala „jak pro blbečky“, abych své poznámky později pochopila, třeba i po letech.
Všem vždy doporučuji, udělat něco podobného, protože každý má „svůj vlastní jazyk“, kterým se vyjadřuje, a kterým nejlépe chápe. Někdo potřebuje vidět vše graficky, podtrhané, barevně zvýrazněné apod., někteří zase rádi popisují vše do detailu slovy a jiní si rádi vypisují pouze fráze, které mohou využít v praxi. Hlavně si svůj sešit veďte tak, aby vás to bavilo, nikoliv otravovalo.
3. Duolingo
A konečně pojďme studovat. To nejjednodušší, co pro své studium angličtiny můžete udělat, je stáhnout Duolingo apliakci. Je zcela zdarma a v mobilu ji máte na pár kliknutí, tak proč do toho nejít? Funguje na principu různých biflovacích cvičení a je poměrně známá svými neotřelými větami, u kterých si často lámu hlavu, za jaké situace bych je proboha použila. Jako vážně. V aplikaci běžně překládáte věty jako „Plavu v mléku.“ nebo „My zmeřeme bez vaší pomoci.“
Na rovinu, tato aplikace sama o sobě vás nový jazyk nenaučí. Pokud se začínáte učit angličtinu úplně od začátku, rozhodně nedoporučuji Duolingo jako jediný studijní materiál. Skvěle však poslouží jako doplněk k ostatním studijním materiálům nebo pro trénink různých frází, pokud již ovládáte anglickou gramatiku. Můžete tak drtit nová slovíčka v metru, při čekání na kamaráda nebo na záchodě – což je stále produktivnější, než sjíždět sociální sítě. V aplikaci si navíc můžete zvolit intenzitu studia (např. 10 minut denně) a ta se vám pak bude připomínat, pokud svých 10 minut denně neodklikáte.
Takže ve zkratce. Duolingo moc doporučuji, ale nikoliv jako samostatný studijní materiál.
4. Onlinejazyky.cz
A konečně se dostáváme k mé nejoblíbenější aplikaci, kterou je Onlinejazyky.cz. Při studiu nového jazyka mi vždy pomohla porozumět základním pravidlům gramatiky, která jsem z Duolinga nebyla schopná plně pochopit. Kurzy pro začátečníky vám zkrátka vysvětlí vše krok za krokem a od začátku. Studiem vás provází váš lektor formou přednatočených videí a trénujete a učíte se skrze různá cvičení (vyplňovací, poslechová, slovíčková, křížovky, vypisovací, diktátová, obrázková, posouvací… ).
Rozsáhlou recenzi kurzů onlinejazyky si můžete přečíst na webu bagbag.cz.
Nejúžasnější jsou na těchto kurzech 2 věci! Jednak jsem nadšená, že je k webové aplikaci i aplikace do mobilu a jsou propojené. Můžete tak studovat doma u pracovního stolu a později si vše zopakovat cestou v MHD. Můžete studovat na cestách či v jakýchkoliv volných chvílích a navážete tam, kde jste doma přestali. Druhá skvělá věc je to, že si jakýkoliv kurz můžete vyzkoušet na 14 dní zdarma a až poté se rozhodnout, zda vám tento způsob studia sedí.
Já sama byla schopna jednu dobu trávit na Online jazykách několik hodin denně mezi pracovní dobou (a někdy i v pracovní době). Moje motivace učit se jazyk však byla velká a to mě hnalo kupředu. V kurzu se doporučuje studovat maximálně 20 minut denně, aby si člověk učení nezprotivil a lépe zapamatoval nově naučenou látku.
V aplikaci můžete dělat v podstatě 3 věci. Probírat a trénovat novou látku, procvičovat již naučenou látku a nebo trénovat slovíčka ze slovního zásobníku, který se vám v aplikaci tvoří, jak postupujete kurzem.
5. Help for English
Helpforenglish.cz je má naprosto oblíbená stránka na angličtinu. Je hodně stará a existuje tak dlouho, co si jen pamatuju. Učila jsem se z ní na střední (možná i na základní?) škole a díky této webovce jsem s angličtinou na škole nikdy neměla problém. Dokonce jsem se účastnila konverzačních soutěží a měla z angličtiny samé jedničky i s prstem v nose a za to Help for English patří velký dík. Informace na této webovce jsou totiž zcela zdarma a taky se její surfování mohou dovolit i chudí studenti.
Jak jsem uvedla, stránka Help for English je sice stará, ale rozhodně né zastaralá. Neustále na ní najdete nový obsah a díky dlouhé historii stránky je zde hodnotného obsahu opravdu mnoho.
A jak s Help for English pracovat? Nejedná se o žádný ucelený kurz, ale spíše studnici informací. Já ji během studia angličtiny používala dvěmi způsoby:
- Nastudování a pochopení již probrané látky – např. pokud jsme ve škole probírali nějaký nový gramatický jev a já si nebyl jista jeho užitím, na Help for English jsem vždy našla bravůrně zpracováné vysvětlení.
- Brouzdání a objevování nových gramatických jevů – protože mě studium angličtiny ohromně bavilo, ráda jsem brouzdala novým obsahem na webu a učila se nové gramatické jevy, idiomy, výjimky, které mě zaujaly a mohly mi přijít vhod. Díky tomu jsem pak i byla ve škole o dost napřed.
Tuhle webovku zkrátka neskutečně cením a všem doporučuji. Pokud v angličtině existuje nějaký jev, který vám dělá dlouhodobě problémy a ne a ne ho plně pochopit, tohle je místo pro vás. Dejme tomu, že si nevíte rady s kondicionály (tedy podmínkovými větami). V takovém případě vám moc doporučuji článek Podmínkové věty: úvod a přehled, kde je celá problematika rozebrána a vysvětlena i na mnoha příkladech.
Help for English také doporučuji jako doplňkový studijní materiál, nikoliv jako jediný výukový zdroj.
6. Oblíbený seriál (nebo počítačová hra)
Jak už jsem několikrát opakovala, učení má být zábava – a proto bychom angličtinu měli zahrnout do činností, které vás baví. Skvělé jsou seriály, ideálně takové, které již znáte téměř nazpaměť (jako já třeba Friends nebo How I Met Your Mother). Tímto způsobem pro vás může být perfektním výukovým materiálem Netflix nebo HBO GO.
Doporučuji sledovat seriály anglicky s anglickými titulkami, protože tak se toho zkrátka neučíte nejvíc. I když máte pocit, že ze začátku moc nerozumíte – proto jste si vybírali takový seriál, jehož děj důvěrně znáte. Hluchá místa si tak můžete jednoduše zasadit do kotnextu. Takovýto styl sledování seriálu doporučuji i v případě, že s angličtinou teprve začínáte. Věřte mi nebo ne, ale časem začnete rozumět opakujícím se frázím, aniž by vám je někdo vysvětlil. Ideálně, pokud souběžně budete studovat nějaký kurz nebo budete studovat angličtinu s učitelem, kde budete pracovat na porozumění skladby vět a případně si můžete nějaký jev ze seriálu nechat vysvětlit.
Mně s angličtinou v dětství velmi pomohly počítačové hry, které byly v angličtině. Mohu říct, že The Sims mě tehdy naučilo všechna základní slovesa. Je to totiž krásná vizualizace slovíček. Kliknete na „nap“, netušíte co to znamená, jste zvědaví. Vaše postavička jde, lehne si na gauč, hodinku dvě si zdřímne a pak vstává a vy už teď víte, co „nap“ znamená, ačkoliv vám to nikdo nepřeložil.
Ať už budete sledovat seriály, filmy, hrát hry nebo si přepnete operační systém v počítači do angličtiny – je to perfektní způsob, jak se naučit anglicky. Také si můžete nakoupit knihy v angličtině a pokud jste začátečník, existují knihy ve zjednodušené angličtině (moc doporučuji – četla jsem tak Olivera Twista nebo The Importance of Being Earnest na úrovni B1). Když jazyk zkrátka necháte prostoupit do vašich každodenních činností, nakonec se nachytáte, jak někdy v angličtině i přemýšlíte.
7. Aplikace Anki
Trénink dělá mistry! A tahle aplikace byla vytvořena na váš každodenní trénink slovíček a frází. Slovíčka sice můžete trénovat i v aplikaci Online Jazyky, ale do Anki si můžete importovat své vlastní zásoby slovíček a to rozhodně přijde vhod, pokud se rozhodnete sledovat právě zmínený seriál v angličtině. Fráze, které ze seriálu pochytíte, si můžete importovt do Anki a pak je da denní bázi trénovat.
Já sama, poté co jsem měla slušnou zásobu vlastních slovíček v Anki, přestala jsem úplně používat Duolingo a ve volných chvílích raději zapla Anki.
Vaše slovíčka a fráze se vám pak předhazují ve frekvencích, podle jakých dané slovíčko/frázi umíte. Tedy pokud aplikace několikrát uvidí, že nejste schopni si dané slovíčko zapamatovat, bude vám jej předhazovat častěji.
8. Učitel angličtiny
Samozřejmě jedna z nejlepších možností, jak se naučit anglicky, je skrze vlastního učitele angličtiny. Buďto se můžete přihlásit do kurzu, mít vlastího lektora nebo si možná vystačíte s učitelem, který vás učí ve škole (věřím, že existuje spousta kvalitních učitelů angličtiny i běžně ve školství, já na ně měla rozhodně štěstí!). S kvalitním učitelem budete jistě postupovat rychle a v kombinaci spolu se všemi ostatními body ještě rychleji. Pokud se vám však do lektora nechtějí investovat peníze, nemáte na to čas nebo se vám zkrátka jen nechce s nikým interagovat, kombinace online kurzu spolu s ostatními doplňkovými materiály je na značný posun v jazyce také dostačující – vyzkoušejte sami.
9. Komunikace s rodilými mluvčími
A víte, co je ještě účinnější způsob, jak se naučit anglicky? Žít v anglicky mluvící zemi! To je samozřejmě ta nejlepší varianta ze všech. Ne každý má tu možnost, ale pokud ne v anglicky mluvící zemi, stačí kdekoliv v zahraničí, kde možná sice nepochytíte ten správný přízvuk, ale donutí váš to angličtinu používat na denním pořádku. A pokud ani to není možné, improvizujte. Cestujte častěji. Účastněte se setkání s místními expaty skrze couchsurfing meetingy nebo různé FB skupiny (já se dříve účastnila couchsurfing meetingů, ale Couchsurfing je teď zpoplatněný, což zredukovalo značnou část uživetel). Najít si zahraničního kamaráda je pro trénink jazyka obrovský přínos – a co pak teprve, když jdete na mezinárodní rande.
Pokud se rozhodnete pro strávení delšího období v zahraničí (pro studenty jsou ideální Erasmy!), opovažte se držet pouze v česko-slovenské komunitě, která se často vytvoří, pokud na daném místě více čechů žije. Ať už to bylo na mém Erasmus pobytu nebo na Bali, kde jsem strávila půl roku, vždycky se tam vytvořila nějaká česká skupinka, která ani nejevila zájem o přátelství s někým jiným mimo ČR. Často je to způsobené strachem z konverzace v angličtině, strachem ze špatného přízvuku nebo jednoduše leností. V každém případě, za mě je to škoda!
Na životě v cizí zemi je nejlepší to, že se jazyk učíte pořád. V restauraci, v taxíku, na lekci jógy… Frázi kterou se naučíte v online kurzu další den uslyšíte v praxi a hned si ji lépe zafixujete. Několikrát za den uslyšíte slovo, kterému nerozumíte a hned si vyhledáte jeho význam. V anglicky mluvící zemi půjde zkrátka učení jazyka jako po másle.
10. Balanc a nenásilný režim
A nakonec hlavně: nenuťte se do toho! Pokud vás studium jazyka nebaví, ale musíte z nějakého důvodu (chce to po vás, šéf, rodiče, učitel…), zkuste si najít nějakou vaši motivaci – vaši vlastní. Své studijní bloky nemějte příliš dlouhé. 10 minut studia každý den udělá více parády, než několik hodin jednou týdně. Jakmile se nachytáte, že vás to bytostně nebaví, přastaňte. Vraťte se k tomu třeba zase za hodinku a nebo další den. Vždycky zkrátka není nálada na studium.
Naopak pokud vás online kurz, anglický seriál nebo hra chytne, nemusíte svůj „studijní“ čas vůbec omezovat. Prďte na poučky, které praví, kolik hodin denně studia je maximum.
Často kladené otázky ohledně angličtiny
Svou úroveň angličtiny můžete posoudit více způsoby. Mně se nejvíce líbí vstupní rozřazovací test na Onlinejazyky.cz, který je komplexní, rychlý a úplně zdarma. Výsledek testu vám bude po vyplnění zaslán na email a dozvíte se, do jaké úrovně od A1 – C2 spadáte. V testu postupně vyplňujete otázky od nejnižší obtížnosti po nejvyšší. Pokud se nebudete chytat už u jednoduchých otázek, test vás nebude nutit procházet otázky vyšší obtížnosti a tím nebude zbytečně plýtvat váš čas.
Angličtina je dnes nejrozšíženějším mezinárodním jazykem, kterým se domluvíte téměř všude na světě. Znalost anglického jazyka vám umožní snažší cestování, otevře vám nové pracvoní nabídky nebo studijní možnosti.
Napsat komentář