Láká vás myšlenka osvojit si nějaký nový jazyk? Chtěli byste si konečně oprášit znalosti druhého jazyka, který jste se kdysi učili ale nakonec úplně zapomněli? Nechce se vám však nikam docházet, platit si lektora ani podstupovat skype konverzace s cizím člověkem. Nemáte na to čas, nechce se vám investovat příliš úsilí nebo se vám jednoduše nechce komunikovat s jinými lidmi. Pak se nabízí možnost studovat jazyky online!

Je možné se naučit jazyk pouze s pomocí online kurzu?

Nabízí se však otázka, zda je online výuka jazyků dostatečně účinná! Nedávno jsem s vámi sdílela článek o tom, jak jsem se za pomoci kombinace různých přístupů (online kurz, duo lingo, lektor, život v cizí zemi…) naučila perfektně španělsky za pouhé 3 měsíce. Co když se však začnu učit nový jazyk právě teď, když aktuálně bydlím v Česku, za použití (pouze) online kurzu?

Zároveň bych chtěla podmínky experimentu nastavit tak, aby je byl každý schopný replikovat spolu s prací či školou, péči o rodinu a dalšími koníčky. Nebudu nad studiem trávit hodiny denně, věnuji tomu pár minut denně a uvidíme, kam mě jazyky online dostanou.

Podmínky experimentu

  • Učím se nový jazyk od začátku
  • Nový jazyk se učím pouze online
  • Učení věnuji maximálně 15 – 60 minut denně
  • Každý týden budu aktualizovat článek a přidávat update o mém progresu

Zvolený online kurz: Online Jazyky

Pro experiment jsem si zvolila kurzy od OnlineJazyky.cz, protože s nimi mám již dobrou zkušenost s výukou španělštiny. Mimo mé subjektivní preference mám i pár objektivních důvodů proč studovat jazyky online právě u nich:

  • Výuka jak gramatiky, tak možnost procvičování slovní zásoby pomocí kartiček
  • Možnost výuky jak na dekstopu, tak v mobilní aplikaci (ideální na cesty v MHD)
  • Příjemné a uživatelsky přívětivé rozhraní
  • Tipy ohledně zefektivnění samostudia
  • Nabídka spousty různých kůrzů různých jazyků (k dispozici je např. i angličtina pro děti)
  • Možnost vyzkoušet zdarma

Připoj se k experimentu a studuj se mnou jazyky online

Chceš to taky rovnou vyzkoušet? Začni kurz na Online Jazyky zdarma! Je super, že prvních 14 dní nemusíš vůbec nic platit, otestuješ, zda ti platforma vůbec vyhovuje a až poté se rozhodneš, zda pokračovat celý měsíc (a ideálně ještě dál) se mnou.

Tip: Přečtěte si recenzi kurzů na onlinejazyky.cz.

Jak budu zaznamenávat pokroky?

Jak studovat jazyky online a přitom objektivně zaznamenávat progres formou článku? Asi vám úplně nedokážu, jak jsem schopna konverzovat (to pravděpodobně asi během prvního měsíce ani nebudu schopna), ale shrnu vám každý týden několik bodů a to: subjektivní dojem, porozumnění mluvené řeči, počet naučených slovíček dle onlinejazyky.cz, počet hodin strávených učením jazyku online a také se vám každý týden pokusím co nejlépe a nejzajímavěji představit v novém jazyce jak nejlíp dovedu – bez nápovědy, se všema gramatickýma chybama co udělám – hodím to sem a můžeme společně posoudit, jestli se můj psaný projev zlepšuje či nikoliv.

Zvolený jazyk: Němčina

Já si pro svůj experiment vybrala němčinu. Ano, patřím k té mizivé menšině lidí, kterým se německý jazyk opravdu líbí! Ale pro své studium si samozřejmě vyber libovolný jazyk, který toužíš umět ty sám. OnlineJazyky.cz nabízí angličtinu, němčinu, španělštinu, italštinu, francouzštinu a ruštinu, takže pokud je tvůj vybraný jazyk mimo tuto množinu, pohledej svůj vysněný online kurz jinde (a budu moc ráda když s námi zasdílíš zkušenost a tip na kurz do komentářů).

Průběh experimentu

Bez dalších okecávaček, pojďme do toho!

Týden 0 (12. 7. 2020):

Dojem: Neumím nic. Resp. v Německu jsem strávila dost času během výšky a tak pár frází přecejen umím, ale většinou jde o nadávky, základní slovíčka a pak nesmysly, který netuším proč si můj mozek proboha pamatuje.

Porozumění: Mluvené řeči nerozumím, ale umím rozmosznat, že se jendá o Němčinu (to ale asi umí každý :D).

Počet slovíček: 0 (v onlinejazyky.cz, reálně jich bude třeba tak 10)

Počet hodin: 0

Moje schopnost o sobě něco říct:

Ich bin Malgi. Ich habe ein pferd. (Ale není to pravda, je to opravdu jen to jediný, co v němčině umím říct 😀 )

Týden 1 (13. – 19. 7. 2020):

Dojem: Nedala jsem tomu každý den doporučovaných 20 minut, ale snažila jsem se každý den alespoň pár minut. S blížícím se víkendem bylo těžší a těžší věnovat studiu potřebnou dobu, ale vždy jsem se snažila alespoň zopakovat slovíčka v aplikaci na mobilu (kromě soboty). V úterý jsem však studiu věnovala více jak půl hodiny a po týdnu mám přehled alespoň v základních „představovacích“ frázích a větách.

jazyky online

Porozumění: Porozumnění mluvené řeči zůstává na dost podobné úrovni. Ovšem pokud jde o poslech z aplikace Online Jazyky – tomu rozumím bez problému. Tedy, jedná-li se o jednoduché věty, které už znám, hned je rozpoznám a rozumím.

Počet slovíček: 115 (samozřejmě, úroveň osvojení je různá)

Počet hodin: 1,2

Moje schopnost o sobě něco říct:

Mein Name ist Malgi. Ich wohne in Brno und ich bin 25 Jahre alt.

Týden 2 (20. – 26. 7. 2020):

Dojem: Tento týden byl opravdu slabší a ačkoliv jsem nadšeně v pondělí začala, další dny už jsem věnovala učení vždy jen pár minut (ve čtvrtek jsem odjížděla na vodu a vracela jsem se až v neděli večer). Pocit, že jsem se něco nového naučila oproti minulému týdnu nemám, ale alespoň jsem si upevnila již nabyté znalosti.

jazyjy online

Porozumění: Porozumnění mluvené řeči zůstává na stejné úrovni.

Počet slovíček: 115

Počet hodin: 0,5

Moje schopnost o sobě něco říct:

Ich heiße Malgi. Ich bin 25 Jahre alt. Ich komme aus Brno und bin Managerin von beruf.

Týden 3 (27. 7. – 2. 8. 2020):

Dojem: Tempo 20 poctivých minut denně se mi držet nedaří. Pravdou je, že když nemám motivaci v podobě vidiny života v německy mluvící zemi (tak jako tomu bylo se Španělštinou), nejsem schopna studiu s chutí věnovat více než pár minut denně. Někdy 20, ale někdy méně. Každopádně účelem experimentu bylo ukázat, kolik se toho můžeme naučit za pomoci kurzu jazyků online v běžném životě, kdy kloubíme práci, osobní život a spoustu dalších věcí a tomu snad mé nasazení i odpovídá. Učení mě v tomto tempu především baví a to je mnohem víc, než se nutit do více jak hodinny denně – to by se mi učení jistě zprotivilo.

Určitě cítím lehký pokrok ve slovní zásobě. Kolikrát už mě během dne napadá, jak nějakou větu, kterou jsem použila, vyjádřit v němčině a to je vždycky dobrý krok, co se učení jazyků týká.

jazyky online

Porozumění: Porozumnění mluvené řeči zůstává na podobné úrovni. Nemám příležitost poslouchat konverzace rodilých mluvčích či s nimi komunikovat.

Počet slovíček: 176

Počet hodin: 1,3

Moje schopnost o sobě něco říct:

Ich heiße Malgi und ich bin 25 Jahre alt. Ich komme aus Brno und bin Managerin von beruf. Ich habe ein Bruder. Er ist noch jung aber er ist mein guter Freund. Mein partner heißt Jarda und er ist Manager auch.

Týden 4 (3. – 9. 8. 2020):

Dojem: Přes slabší tempo mám pocit, že se začínám jazyk opravdu učit a jsem schopna poskládat dohromady daleko více vět. Učení se jazyka rozhodně není záležitost na měsíc, ale už teď vím, že pokud budu pokračovat touto cestou dál, do půl roku můžu mít slušnej základ.

jazyky online

Porozumění: Porozumění (když poslouchám např. německé rádio apod) je dost podobné jako na začátku. Na druhou stranu začínám rozumnět některým písním, kde je popěvek velmi jednoduchý. Např. „Willst du mit mir Drogen nehmen?“ 😀

Počet slovíček: 251

Počet hodin: 47 min

Moje schopnost o sobě něco říct:

Ich heiße Malgi und ich bin 25 Jahre alt. Ich komme aus Brno und bin Managerin von beruf. Ich habe ein jung Bruder – er ist 21 Jahre alt. Mein groß hobby ist Reisen. Ich reise mit mein Feund in Indonesia oft. Mein hobby ist lesen auch. Ich lese das Buch „Becoming“ jetzt. Ich koche nich gern. Ich esse in Restaurants oft und gern. Aber mein Freund kocht sehr gut!

Závěr

Jak jsem uvedla ve shrnutí posledního týdne, za měsíc se člověk nový jazyk nenaučí. Ale naučí se plno užitečných vět, se kterými je cestování do dané země jednodušší. Naučíte se objednat si např. v restauraci, což je takový základ na dovolenou v dané zemi. Pokud se do dané země stěhujete nebo v ní budete pobývat delší dobu, je základ z online jazyků ideální. Svůj základ si totiž životem a komunikací v dané zemi rozšíříte raketovým tempem. V začátcích vám však přijde hodně vhod, protože už budete znát základní slově a základní gramatické poučky.

Pokud byste studiu věnovali opravdu 20 minut denně, tak jak online jazyky doporučjí, určitě byste byli lhece dál než já. Zároveň však vidíte, že i pokud nemáte na studium tolik času denně, i tak se dá celkem slušně posunout z úplné nuly.

Dejte vědět, zda jste měsíční výzvu také zkoušeli a zda máte podobné výsledky. Budu ráda když doporučíte váš online kurz – za mě jsou OnlineJazyky.cz zatím jednička na trhu.