Dnes trochu odbočíme od cestování k mému dalšímu velkému koníčku, kterým je biohacking. Jedna z té špetky výhod, kterou mi pandemie přinesla, je fakt, že dlouhodobě necestuji, což mi dovolilo pořídit si pár vychytávek, které s sebou v batohu zkrátka neutáhnu. Jako např. světelný panel Blight, který produkuje červené a blízké infračervené světlo. Tím, že tuto recenzi čtete, předpokládám, že koupi podobného panelu zvažujete a tedy víte, co to terapie červeným světlem je. Pokud ne a zajímá vás více o teorii, doporučuji přečíst tento informativní článek o červené světelné terapii. Ve zkratce, červené světlo slibuje plno zdraví příznivých účinků a v této recenzi s vámi chci sdílet mou osobní zkušenost s panelem Blight.

Pořídila jsem si: Red Light Panel Blight 1000 PRO

  • výkon: 1000 W
  • velikost: 480 x 220 x 60 mm
  • počet LED diod: 200 ks
  • světlo: červené a infračervené (samostatné zapínání)
  • úhel svícení: 30 stupňů
  • balení obsahuje: panel červeného světla, napájecí kabel, karabina na zavěšení, pomůcka na zavěšení za dveře, ochranné brýle

Proč jsem si Red Light Panel Blight pořídila?

Než přejdu k mým dojmům a zkušenostem, ráda bych uvedla, jaká byla má motivace si přístroj v první řadě pořídit. Nejedná se totiž o nejlevnější vychytávku, troufla bych si říct, že je to má zatím největší investice v rámci biohackingu (i když samozřejmě, kdybych sečetla útratu za všechny doplňky stravy, tak jsme taky na vysokých částkách). Panel jsem si nepořídila, abych si jím něco léčila. Ačkoliv jsem si jej pořídila v době, kdy jsem se ještě dostávala z následků covidu (jsem zdravej mladej člověk, ale ta mrcha se mě držela více jak čtvrt roku a stále se mi nějaké příznaky v malé míře vrací), a zároveň mě už nějakou dobu pobolívala záda, neočkávala jsem, že červené světlo mě zázračně vyléčí a všechno napraví. Chtěla jsem spíš obecně podpořit své zdraví na všech frontách, a protože ve spoustě oblastech života si už na kvalitě dávám záležet (jedu ve věcech jako je keto stravování, intermittent fasting, trackování kvality spánku pomocí Oura Ringu, brýle na potlačení modrého světla před spaním, otužování… – prostě klasickej bio hacker magor :D), ale červený světlo mi přišlo jako něco, co by mi celkově a dlouhodobě mohlo být přínosem a co v mém životě doposud chybí.

Musím říct, že marketing BrainMarketu na mě rozhodně funguje, protože jsem zkrátka jejich cílovka a hltám všechny jejich novinky. Když začali prodávat panely červeného světla, co sice slibují úžasný věci, ale stojí 13 tisíc, rozhodně jsem si nemyslela, že ho budu za pár měsíců mít doma v ložnici. Když pak ale vlivem pandemie trávíte spoustu času doma a přemýšlíte, čím tu kvalitu života zvýšit, když ona všudypřítomná izolace ji docela snižuje, nakonec vám jeho pořízení přijde jako docela dobrý nápad. Poslední hřebík na hlavičku uhodilo video z kanálu What I’ve learned: Why the ridiculous Red Light wellness trend just might work (skvělý kanál mimochodem, doporučuji shlédnout jakékoliv autorovo video). Po shlédnutí jsme se doma rozhodli, že nakupujem.

Ve zkratce: Ačkoliv mě trápily nějaké zdravotní neduhy, neočekávala jsem, že je světlo zázračně vyléčí. Světlem jsem chtěla podpořit celkové zdraví mého těla, jako doplněk k ostatním zdraví prospěšným návykům, které jsem již zavedla.

Srovnání panelu Blight s jinými červenými světly

Nemohu tady vystřihnout objektivní srovnání všech červených světel na trhu, ale mám předchozí zkušenost s produktem, který se jmenuje Bioptron Compact III a je prezentován jako nástroj na světelnou terapii, kterým si můžete léčit čakry. Našli jsme tuhle věcičku u rodičů v garáži, v originální krabici, nerozbalenou a nepoužívanou a tak jsme se jí podívali na zoubek. Veškeré příručky v krabici působili velmi šarlatánsky a namísto potvrzených studií o příznivém vlivu červeného světla, předhazovali schopnost různých barevných světel léčit různé čakry v těle. Podstatné ale bylo, že přístroj dokázal vyzařovat i červené světlo o potřebné frekvenci a tak jsem tomu chtěla dát šanci.

Bioptron jsme objevili ještě před koupí panelu Blight, proto jsme byli na vážkách, zda do panelu vůbec investovat, když pravděpodobně přinese podobný efekt jako ona šarlatánská věcička, kterou máme doma „zadarmo“. Naštěstí jsme se nakonec rozhodli panel objednat, protože jsme produktu Bioptron, vzhledem k jeho podivnému marketingu, příliš nedůvěřovali. A rozdíl mezi těmito dvěma světly je tedy markantní! Jemný kužel světla z Bioptronu je oproti světelné palbě panelu Blight celkem výsměch. Chápu tedy, že je možné sehnat zdroj červeného světla i za nižší cenu, ale co tu cenu šponuje nahoru je zřejmě výkon daného světla (a věřím, že i jiné parametry).

Ve zkratce: Měla jsem možnost otestovat i produkt Bioptron Compact III, který vyzařuje všechny druhy světla včetně červeného, ale ukázalo se, že oproti panelu Blight 1000 PRO to byl slabý odvar.

Obsah balení

Balíček dorazil, jupí! Při rozbalování krabice s panelem Blight 1000 PRO jsem postupně objevovala i jednotlivé součástky, které k produktu náleží. Jen jsem u většiny na první dobrou nepochopila, k čemu slouží. Pojďme se na ně tedy postupně podívat, protože v návodu nejsou podrobněji popsány (nebo alespoň ke mně se ten návod nedostal).

Systém pro zavěšení

Modulární systém panelů Blight vám umožňuje dělat s panely psí kusy – skládat je na sebe a spojovat jednotlivé panely ve větší celky nebo právě připevnit panely různým způsobem např. k nábytku. Pro zavěšení využijete karabinu a přiložená kovová poutka. Poutka našroubujete na panel a k poutku už jednoduše připevníte karabinu. Takto můžete panel zavěsit např. na pevný kus nábytku.

Úchyt na dveře

Pokud nemáte doma vhodný a především pevný kus nábytku, kam by se panel dal zavěsit, možná vám přijde vhod následující pomůcka – tedy úchyt na dveře. Ten jednoduše nasunete na horní hranu dveří a na úchyt pak jednoduše zaháknete poutka s karabinou. Předpoklad je, že k tomu máte vhodné dveře – u nás ani tato vychytávka neprošla, jelikož máme zkrátka pouze atypické (většinou posuvné) dveře. U nás se zkrátka nejvíce osvědčilo opřít panel o teď a „slunit“ se buďto v leže nebo v tureckém sedu.

Ochranné brýle

A nakonec, poslední, a asi jediná věc, kterou reálně využíváme – ochranné brýle. Brýle, které vám chrání zrak před přímým infračerveným světlem. Jak se dočtete v přiložené příručce, do svěla byste se neměli přímo dívat a tyto brýle vám umožní nastavit červenému světlu i svou tvář.

Nečekejte však reálné brýle. Jsou to prostě klapky, které si nasadíte a nic nevidíte. Takže ve výsledku si klapky nejdřív nasadíte, abyste chránili zrak a poté poslepu světlo zapnete. To ovšem není žádný problém.

Ve zkratce: V balení najdete plno užitečných vychytávek. Já osobně ale využívám pouze klapky na oči.

První dojem

Jak jsem již nastínila, Red Light Panel Blight PRO 1000 je vskutku světelná palba. Po vyzkoušení Bioptronu jsem od zdroje světla neočekávala moc, ale panel Blight ozářil červeně celou místnost. Ačkoliv se doporučuje terapie provádět v blízkosti 15 – 30 cm od zdroje, věřím, že stačí být kdekoliv v místnosti a bude to mít mírný efekt.

Překvapilo mě, že má přístroj zvlášť spínač na červené a infračervené světlo. To se může jistě hodit, pokud na sebe chcete nechat působit pouze jedno z nich, ale já doposud zapínala vždy obě současně. Každé má přece jen své výhody, proč se o nějaké ochuzovat?

Ve zkratce: Světlo panelu Blight je opravdu intenzivní. Panel má zvlášť spínač na červené a infračervené světlo.

Jak používám červené světlo?

Panel mám teď doma už více jak měsíc. Zavedla jsem si příjemný ranní rituál, kdy na sebe ihned po probuzení nechám působit 15 minut červené světlo. Nechávám jej působit vždy na to místo, které to pocitově nejvíce potřebuje. Když mě tedy post covidově bolí plíce, nechávám světlo působit především na hruď, když mě bolí záda, nastavím se světlu bokem nebo zády a když je mi fajn, tak jej nechávám působit často na hruď a obličej. Hezky se to pak den co den střídá, ale tím jak je světlo silné, tak si myslím, že to vždy nějak působí na celé tělo. Je doporučené tohle provádět alespoň 3x týdně, já zařazuji každý den. Stalo se to jednoduše součástí mé ranní rutiny. Po červeném světle následuje vystavení se sluníčku, cvičení, ledová sprcha a takhle začínám svůj každý den.

Ve zkratce: Světlo na sebe nechávám působit každý den ráno na 15 minut, vždy na tu část těla, která to intuitivně potřebuje nejvíce.

Výsledky

Má osobní zkušenost

Jednoznačné výsledky působení červeného světla na lidské tělo vám úplně sdělit nemohu. Neprováděla jsem žádné testování, porovnávání působení na více lidech apod. Jediné, co s vámi můžu sdílet, je můj osobní dojem, a to je i hlavní smysl těchto uživatelských recenzí. Pokud vás zajímají data, o která se můžete opřít, prozkoumejte již provedené studie o RLT (Red Light Therapy) a LLLT (Low-Laser Light Therapy).

Poprvé, když jsem před zdroj světla z panelu Blight usedala, bolely mě „post covidově“ plíce. Po prodělaném covidu mě bolívá takto na hrudi párkrát do týdne, někdy méně, někdy více. Každopádně ten den, kdy nám doručili panel, mě zrovna bolely a logicky jsem hned světlo chtěla vyzkoušet.

Světlo je hřejivé a celkově už jenom ten pocit vyhřívání se je moc příjemný. Máte trochu pocit, jako když se opalujete na sluníčku. Poté, co jsem proseděla svých prvních 15 minut „terapie“, plíce mě bolet přestaly. Mohlo to být placebo, mohla to být náhoda, ale předtím bolely a poté ne a to mi rozhodně udělalo radost. Tato situace se zopakovala několikrát, pokaždé když mě rozbolí plíce, nechám na ně působit světlo a bolest pomine. Neříkám, že světlo léčí covid nebo zbavuje post covidových příznaků, ale myslím si, že určitě tělu pomáhá se s následky lépe popasovat. Alespoň u mě.

Jak jsem zmínila, světlo také nechávám působit na záda. Jedná se o jemnou tupou bolest, která se objeví, když mám jisté svaly přetížené z nesprávného sezení u počítače (klasický problémy novodobých děcek 😀 ). Na tom pracuji se svou fyzioterapeutkou, nenechávám to jen tak být. Ale světlo jsem také chtěla vyzkoušet v situaci, kdy mě záda bolí. A mám pocit, že mi vždy uleví. Někdy mě bolesti nezbaví úplně, obzvlášť, když záda bolí více, ale vždy je to po 15 minutovém „sezení“ lepší. Opět, může to být placebo, může to být náhoda a taky to může být efekt prohřátí, ale jak říkám, je mi to jedno, hlavně že to funguje.

Na co mi světlo tedy vůbec nepomohlo, a trochu jsem doufala, že by mohlo, jsou menstruační bolesti. Ale co se dá dělat :D.

Celkově jsem z nového bio hackerského vybavení nadšená a mám v plánu pozorovat jeho účinky dlouhodobě. Možná v průběhu času doplním update i sem, v případě, že vypozoruji něco nového.

Ve zkratce: Světlo mi pomáhá s post covidovými problémy i bolestmi zad. Může to být placebo a nemusí. Nepomáhá mi s menstruačními bolestmi.

Vyplatí se panel Blight za ty peníze?

Na to si každý bude muset odpovědět sám. Pokud jste schopni investovat vyšší peníze do něčeho, co vám dlouhodobě může přinést lepší zdraví, ale krátkodobě pravděpodobně neuvidíte výsledky, pak rozhodně! Je možné, že nějaké výsledky uvidíte ihned, jako já. V takovém případě budete mít hned ze začátku určitě dobrý pocit, že se investice vyplatila. To ale není zaručené. Možná vás totiž nic netrápí a tak nebudete mít účinky světla ani pořádně na čem pozorovat. I v takovém případě si myslím, že je světlo pro tělo přínos. Červené světlo pomáhá také při svalové regeneraci, proto výsledky můžete pozorovat právě na schopnosti a rychlosti vašich svalů regenerovat. Já se bohužel po covidu ještě nedostala do formy a původního tréninkového režimu, abych na sobě testovala tento aspekt.

Existují levnější a základnější skutky, které pro své zdravé tělo můžete udělat. Pokud nedbáte na zdravou stravu, pokud aspoň minimálně nesportujete, pokud chodíte spát v různou dobu a před spaním hledíte do obrazovky mobilu nebo televize, pak se na červené světlo vykašlete. Začněte raději dělat změny tam, kde to pocítíte i bez investice tolika peněz a dost možná viditelněji. Pro tzv. bio hackery a jedince, co mají tyto aspekty života vychytané, pak může být světlo skvělým bonusem a věřím, že i skvělou investicí. Já osobně koupě rozhodně nelituji 🙂

Red Light Panel Blight 1000 PRO

9.2

9.2/10